Yeni araştırma: Covid-19, zeka düzeyini geri döndürülemez şekilde düşürebiliyor

Yeni araştırma: Covid-19, zeka düzeyini geri döndürülemez şekilde düşürebiliyor
İngiliz bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmaya göre, Covid-19'dan iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerinde önemli düşüş saptandı. Hastalığı ağır geçirenlerde ise 7 puana varan IQ kaybı görüldü.

Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi'nden İngiliz bilim insanları, Ocak-Aralık 2020 döneminde 12 bin 689’u farklı düzeyde Covid geçirenlerden oluşan 81 bin 337 kişiyi bilişsel kabiliyetlerini ölçmeye yönelik bir dizi sorudan oluşan bir testten geçirdi. 

7 puana varan IQ kaybı

The Lancet dergisinde yayımlanan bu araştırma, Covid-19'dan iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerinin önemli düşüşe uğradığını gözler önüne serdi. Özellikle hastaneye yatırılıp ventilatöre bağlananlarda gözlenen 7 puana varan IQ kaybı, daha önce felç geçirmiş ve öğrenme güçlüğü bildirenlerde görülenden bile daha büyük bir oran.

Sputnik'te yer alan habere göre, Covid'i hafif atlatanlar dahil hastalığı geçirenler, zeka testi çözmede hastalık geçirmeyenlere göre daha çok zorlandı. Covid'i ağır geçirenlerde bilişsel kabiliyet kaybı daha büyük oranda oldu. 

Covid'e bağlı 'beyin sisi'

BBC'nin Horizon programı için Büyük Britanya Zeka Testi adlı bir çalışma yürüten araştırmacılar, pandeminin patlak vermesi üzerine bunu Covid geçirenlerle geçirmeyenler arasında kıyaslama çalışmasına dönüştürdü. 

Çalışmaya göre, Covid'e yakalananların yakalanmayanlara kıyasla zeka testinde daha düşük performans gösterme eğiliminde olduğunu saptayan araştırmacılar, en büyük kaybın akıl yürütme, planlama ve problem çözme gerektiren görevlerde gözlemlendiğini, bunun uzun süren Covid'de 'beyin sisi', yoğunlaşmada zorluk, doğru kelimeleri bulmada zorlanmanın yaygın görüldüğüne dair önceki bulgularla tutarlı olduğu belirtildi. 

Covid'in geri döndürülemez sonuçlar

Bilişsel gerileme ile hastalandıktan sonra geçen zaman arasındaki bağı da inceleyen bilim insanlarının bu iki etken arasında hiçbir bağ bulamaması Covid'in geri döndürülemez sonuçlar yarattığı şeklinde yorumlandı.