Türkiye'nin kullanmadığı uçakları AB yardım için gönderiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için 3 yangın söndürme uçağı gönderileceğini bildirdi. AB'nin göndereceği uçaklar, THK'nin kullanılmadığı için hangarlarda bekletilen uçaklarıyla aynı olması dikkat çekti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ağustos 2021 00:32
Türkiye'nin kullanmadığı uçakları AB yardım için gönderiyor

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağının, İspanya'dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtildi.

Bu yangın söndürme uçaklarının "rescEU" adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içinde yer aldığı kaydedilen açıklamada, AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk makamlarıyla düzenli temas içinde olduğu ifade edildi.

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB'nin bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu belirterek, "Daha fazla yardım sağlamaya hazırız." ifadesini kullandı.

 

thk-ucaklari-aa-16-9-1566378770-880x495.jpg

AB'nin Türkiye'ye yardın için göndereceği ifade edilen 'Canadair' uçağının, Türkiye'de ihaleye alınmadığı için Türk Hava Kurumu'nun hangarlarda bekletilen 3 CL-215 uçaklarıyla aynı model olduğu ortaya çıktı. 2020'de ihale verilmediği için THK 3 CL-215'i satışa çıkarmıştı.

109650.jpg