Türkiye Şehitlerini Uğurluyor...

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor...
DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi'nde PKK'lıların karayoluna tuzakladıkları patlayıcıyı askeri midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit olan 6 askerin cenazeleri, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde düzenlenen...

DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi'nde PKK'lıların karayoluna tuzakladıkları patlayıcıyı askeri midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit olan 6 askerin cenazeleri, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı. Törende şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude Çelik, "Komutanım, yiğidim" diyerek oğlunun tabutuna kapanırken, şehit er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma Yeniay ise Arapça ağıt yaktı.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Ali Bardak Köyü yakınlarında teröristler karayolu üzerinde tuzakladıkları patlayıcıyı, dün askeri zırhlı midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumanda infilak ettirmesi sonucu 1'i astsubay, 5'i er olmak üzere 6 asker şehit oldu. Saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik ile jandarma erler Mustafa Nerkis, Kadir Görgülü, Fatih Yeniay, Recep Bodur ve Mustafa Bilgili için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi.

Törene 2'nci Ordu Komutanı Adem Huduti, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, askeri ve mülki, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude; jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve babası Mehmet Zeki Yeniay katıldı. Şehitlerin cenazelerinin ambulanslardan alınarak katafalka konulması ve bir dakikalık saygı duruşundan sonra başlayan törende şehitlerin öz geçmişleri okundu.

İNANÇ VE KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı’ndan Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkolu, birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde bölücü terör örgütünün ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi. Yüzbaşı Çelikkollu, "Hukuku, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen, ancak devletin sunduğu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasi ve özgürlüğe tamamen aykırı olan tutum içerisine girenler, alçakça cinayet işleyenler şunu asla unutmasınlar. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevimize inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz"dedi.

KOMUTANIM YİĞİDİM

Törende şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude, jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve Babası Mehmet Zeki Yeniay sürekli gözyaşı döktü. Sağlık görevlileri şehit astsubayın eşi Suna ve çocukları Murat ile Mesude Çelik'i teselli etmeye çalıştı. Anne Mesude Çelik, şehit oğlunun fotoğrafını öperek, "Komutanım, yiğidim, ananı bırakıp nereye gittin" diyerek gözyaşı döktü. Jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma Yeniay ise, Arapça, "Canlarım, kuzularım, aslanlarım" diyerek ağıt yaktı, sık sık dua etti.

Şehitlere toplu halde dua edilmesinden sonra yine anne Mesude Çelik, "Komutanım, yiğidim" diyerek tabuta koştu, onu Astsubay Halit Zilani Çelik'in eşi Suna, çocukları Murat ve Mesude izledi. Tabuta kapanan Halit Ziya Çelik'in annesi, eşi ve çocukları sürekli ağladı. Bu sırada baygınlık geçirerek yere düşen Suna Çelik'e sağlık görevlileri müdahale ederek hastaneye götürdü.

Törenden sonra Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik İzmir'e, Jandarma erlerden Mustafa Nerkis Kütahya'ya, Kadir Görgülü ile Fatih Yeniay Adana'ya; Recep Bodur ile Mustafa Bilgili memleketi Amasya'ya gönderildi.

POLATLI ŞEHİDİNİ BAĞRINA BASTI

ANKARA'daki bombalı terör saldırısı sonucu şehit olan Kıdemli Astsubay Cüneyt Sertel, memleketi Ankara'nın Polatlı ilçesinde toprağa verildi. Şehit Cüneyt Sertel'in Merkez Çarşı Camii'nde tören düzenlendi. Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı.

Gözyaşlarının sel olup aktığı törene şehitKıdemli Astsubay Cüneyt Sertel'in görev arkadaşları, askeri erkan, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak ile binlerce vatandaş katıldı. Şehidin naşı, Cuma namazına 20 dakika kala cami önüne getirildi. Bu sırada annesi Hatice Sertel, eşi Serap Sertel ve çocukları Zeynep ile Ceren gözyaşlarını tutamadı. Tabuta sarılan şehidin ailesini görenler de gözyaşlarına boğuldular.

Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan imamın, "şehide hakkınızı helal edin' diye anons yaptı. Binlerce vatandaş 'helal olsun' şeklindeki cevabı yeri göğü inletti. Cenaze namazı kılındıktan sonra şehitin naşı askeri manganın omuzlarında top arabasına konuldu. Şehir merkezini dolduran binlerce Polatlılı şehidi sloganlar ve dualarla uğurladılar. 500 metre kadar askeri bando eşliğinde devam eden kortej boyunca Türk bayrağı açan vatandaşlar 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez', 'Şehidim bize hakkını helal etö', 'Kana kan intikam' sloganları atıldı.

Şehit Kıdemli Astsubay'ın naşı daha sonra top arabasından alınarak cenaze aracına konuldu. Buradan Polatlı Şehitliğine götürülen şehit Astsubay, dualar eşliğinde toprağa verildi. Şehit için saygı atışı yapıldı.

ANKARA'DAKİ BOMBALI SALDIRIDA ŞEHİT OLAN AYŞEGÜL, KAYSERİ'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Aankara'da bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden Hava Kuvvetleri Komutanlığı sivil memuru Ayşegül Pürnek, bugün memleketi Kayseri'de toprağa verildi. Kayseri'nin ilk kadın şehidi olan Ayşegül Pürnek'en ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutuna duvağı konuldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 5 yıldır görev yapan Ayşegül Pürnek'in cenazesi, sabah saatlerinde Askeri Hastane morgundan alındı. Helallik alınması için cenaze aracıyla annesi Gülay Pürnek'in Melikgazi Mahallesi Kızılırmak Caddesi Gelincik Sitesi'ndeki evinin önüne getirilen Ayşegül Pürnek'in cenazesini, burada babası Fuat, annesi Gülay, ağabeyi Enver Pürnek ve yakınları karşıladı. Anne Gülay Pürnek kadın asker ve polis görevlilerin yardımıyla ayakta güçlükle dururken, cenaze aracının yanında bir askerin taşıdığı fotoğraftan gözlerini ayıramadı. Bitkin haldeki baba Fuat Pürnek'e da iki yakını yardımcı oldu.

Helallik alınmasından sonra Ayşegül Pürnek'in cenazesi, namazın kılınacağı Kalemkırdı Camisi'ne getirildi. Evin önünden cenaze aracı ayrılırken anne Gülay Pürnek, gözyaşlarına boğuldu ve "Kızım beni bırakıp nereye gidiyorsun. Güzel kızım şimdi toprağa mı girecek. Güzel kızım benim, benim biricik yavrum" diye feryat etti.

Camideki tören sırasında, bekar olan Ayşegül Pürnek'in tabutuna duvağı konuldu. Bu sırada gözyaşı döken anne Gülay Pürnek, "Gelin olamadan şehit oldun. Duvağını takmak nasip olmadı" diye fenalık geçirdi. Kendisini teselli edip, başsağlığı dileyenlere de "Vatan sağ olsun" diyebildi.

Cuma sonrası binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Ayşegül Pürnek'in tabutu top arabasına konuldu. Ayşegül Pürnek, ailesinin isteği üzerine Kartal semtindeki Garnizon Şehitliği'ne götürülerek, toprağa verildi.

Saldırıda şehit olanlardan 8'i Kocatepe'den son yolculuklarına uğurlandı

ANKARA'da meydana gelen bombalı terör saldırısında şehit olanlardan 8'i Kocatepe Camisinde son yolculuklarına törenle uğurlandı.

Ankara'da önceki gün gerçekleşen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden sivil memurlar Mustafa Haliloğlu, Figen Gündüz, Meryem Yılmaztürk, Güner Altınok, Fatma Berna Atmaca ve Sedat Durgun ile astsubaylar İbrahim Baran ve Ertan Akgül'ün Türk bayrağına sarılı naaşları GATA’da düzenlenen törenin ardından Kocatepe Camisine getirildi. Şehit olan sivil kadın askeri personellerin naaşlarının önüne baş örtüsü konulduğu görülürken, Kocatepe Camisi'ne en önde askerlerin omuzlarında getirildiler. Törene, şehit aileleri ve yakınları, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mehmet Şimşek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz katıldı.

Cuma namazının ardından her bir şehit için ayrı cenaze namazı kılındı. Şehitler askeri cenaze araçlarıyla uğurlanırken, şehit yakınlarından birinin kızı 'Baba, gitme. Babamı götürmeyin' diye gözyaşı dökerek feryat ederken, yine bazı şehit yakınları, 'Aşkım cennet bahçelerinde dolaş, sen merak etme', 'Yavrum, kuzum, aslanım, yiğidim', 'Aşkım gözün arkada kalmasın' ve 'Anan sana kurban olsun', diyerek gözyaşı döktü.

Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı törende, Başbakan Davutoğlu ve diğer törene katılanlar şehit ailelerine taziyelerini iletti.