Tunceli'de tek aktif Covid-19 vakası var: Komünist belediyenin sırrını Komünist Başkan anlattı

Tunceli'de aktif Covid-19 vaka sayısı yalnızca bir. Kamuoyunda 'Komünist Başkan' olarak bilinen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli'deki başarının sırrını anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 20:42
Tunceli'de tek aktif Covid-19 vakası var: Komünist belediyenin sırrını Komünist Başkan anlattı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye dahil birçok ülkeye yayılan Covid-19 salgını ile mücadele devam ediyor. Birçok kentte virüsün etkilerini en aza indirmek için seferberlik ilan edilirken bu anlamda en başarılı mücadeleyi veren illerden biri de Tunceli.

"Vaka sayısı en az olan il"

Kamuoyunda 'Komünist Başkan' olarak tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun belediye başkanlığını yaptığı Tunceli'de geçtiğimiz hafta testi pozitif çıkan 8 hastanın tamamının sağlığına kavuşarak taburcu edilmesi ile kentte Covid-19 vakası kalmamıştı. Ancak daha sonra bir kişinin daha testinin pozitif çıkması ile Tunceli, "Vaka olmayan tek kent" ünvanını kaybetse de "Vaka sayısı en az olan iller" sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor.

"Her şeyi düzenli bir şekilde yürütmeye çalıştık"

Konuyla ilgili Haberler.com'dan Olgun Kızıltepe'ye açıklamalarda bulunan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Şu ana dek sağlık meslek örgütlerinin uyarılarına sürecin en başından bu yana halkımızın duyarlılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Sosyal mesafe konusunda olsun, dezenfekte çalışmalarımız olsun her şeyi düzenli bir şekilde yürütmeye çalıştık. Dışarıdan gelen dostlarımızın da duyarlılık noktasında hassas olması ve ilçelere gidiş gelişlerde uyarıları dikkate almasının etkili olduğunu da eklemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Diğer illere öneriler

"Salgının yayılması konusunda belediyenin ekstra bir önlemi oldu mu? Diğer belediyelere bu konuda bir tavsiyeniz olur mu?" sorusuna da yanıt veren Maçoğlu, şöyle konuştu:

Dezenfekte ve ilaçlama çalışmaları başta olmak üzere, maske, şeffaf yüz siperliği dağıtımı bunda etkisini gösterdi. Anons araçlarımızla halkı bilgilendirme çalışmaları, sosyal medya hesaplarımızdan duyarlılık çağrılarımız oldu. Ayrıca belediyemizle ortak çalışma yürüten Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin salgını önleme ve yayılmamasını engellemek için hazırladığı görsel paylaşımlar bu konuda etkili çalışmalardır. Salgının yayılması konusunda en büyük artımız halkımızın bilinçli olması ve bu anlamda duyarlılık göstermesi. Her belediyenin hem bu süreçte hem de süreç sonrasında halkın ihtiyaçlarına, taleplerine cevap olma çabalarının sürmesi gerekiyor. Bu doğrultuda üretimin teşvik edilmesi, halka destek sunulması ve bu anlamda yerel yönetim çalıştırmalarını geliştirmeleri önerimizdir.

Türkiye'nin salgına karşı vermiş olduğu mücadeleyi de değerlendiren Maçoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

Tedbirlerin eksik ve salgının yayılmasını önleyici kapsamda olmadığını görüyoruz. Salgınla mücadele ederken bir bütün düşünmek zorundasınız. Sokağa çıkma kısıtlamaları vs. önlemler alınmasının olumlu ve olumsuz yanlarını tespit ederek bir çalışma ortaya koyulması gerekiyor. Şu an halk ciddi bir ekonomik kaygı taşıyor. Coronavirüs salgınıyla mücadele ederken halkın, sağlık emekçilerinin, işçilerin hakları gözetilmeli ve taleplerine cevap olunmalıdır. Coronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerin de giderilmesi gerekiyor.