Toyota, Türkiye'de coronavirüs nedeniyle üretime ara veriyor

Otomobil üreticisi Toyota, Sakarya'daki fabrikasında faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Firmadan yapılan açıklamada kararın çalışanların sağlığını korumak için alındığı ifade edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2020 16:29
Toyota, Türkiye'de coronavirüs nedeniyle üretime ara veriyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yeni tip coronavirüs salgını ile ilgili çalışanlarının sağlığına yönelik tedbirler kapsamında Sakarya'da bulunan fabrikada üretim faaliyetini 21 Mart-5 Nisan'da durdurma kararı aldı.

Toyota'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin, Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyuna duyurduğu coronavirüsün yayılmaması yönündeki tavsiyeleri doğrultusunda, iş ve toplumsal sağlığı desteklemek amacıyla tedbirler almaya devam ettiği ifade edildi.

Üretime 2 hafta ara verildiği aktarılan açıklamada, "Bu kapsamda iş güvenliği kültürünü benimseyen ve bunu kurumsal bir değer olarak gören Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çalışanlarının sağlığını güvence altına alma konusunda en üst düzeyde hassasiyet göstererek 21 Mart-5 Nisan'da 2 hafta süreyle üretime ara veriyor." denildi.

Açıklamada, önceki yıllarda sergilediği üretim ve ihracat performansını arttırmayı hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin, belirtilen süre sonunda oluşacak durumu gözden geçirerek üretim faaliyetlerini sürdürmeyi amaçladığı kaydedildi.

Toyota, Fransa'da üretimi geçici olarak durdurmuştu. Şirket, İngiltere ve Polonya'daki üretim tesislerinin bugün, Çekya'daki tesisin ise yarın üretime ara vereceğini bildirdi.