Thodex'in foyası 2019'da ortaya çıkmış, savcılık şikayetleri dikkate almamış

Thodex'in foyası 2019'da ortaya çıkmış, savcılık şikayetleri dikkate almamış
Kripto para borsası olan Thodex’in kurucusu Fatih Özer, sisteminde işlem yapan 391 bin kişinin toplam 2 milyar dolara yakın parasını çalarak Arnavutluk’a kaçtı. Fakat Thodex'in dolandırıcılık faaliyetleri yeni değilmiş...

HAZAR DOST

Halktv.com.tr, Thodex’in 22 Nisan’da açığa çıkan dolandırıcılık olayını daha önceki tarihlerde de yaptığını, savcılığın iki yıldır suç duyurusu hakkında işlem yapmadığını ortaya çıkardı. 

İsmini vermek istemeyen 47 yaşındaki mağdur, 30 Haziran 2019 yılında, Thodex’in eskiden Koineks olduğu dönemde, 36 bin liralık kripto para aldığını söylerken, aldığı kripto paranın bugün ki değerinin şu an 3 milyon 200 bin lira olduğunu belirtiyor.  

Kripto para borsasını takip ettiğini söyleyen mağdur, ''Bir sabah uyandığımda almış olduğum koinlerin başka bir hesaba gönderildiğine dair e-mail aldım. Fakat ben böyle bir işlem yapmamıştım, böyle bir talebim yoktu'' diyerek yaşadıklarını anlatıyor. 

Mağdur, koinlerinin başka hesaba geçirilmesinin ardından sitenin destek ekibiyle iletişime geçtiğini fakat kendisine hiçbir şekilde yardımcı olunmadığına dikkat çekerek ''Hesabınız ele geçirilmiştir gibi şeyler söyleyerek olayı örtbas ettiler. Ben bir kaç yere şikayet edince başka mağdurlarla da karşılaştım. Sistematik şekilde hesaplardaki paraları kendilerine geçiriyorlardı'' dedi.

İlk şikayet 2019’da yapılmış fakat savcılık harekete geçmemiş

9 Temmuz 2019’da Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunan mağdur, ''Bu insanların artniyetli olduklarını, vurgun yapıp kaçacaklarını belirttim şikayet dilekçemde'' derken, şirketin işlem hacmini gerçekleştiremediği için başka bir adla (Thodex) yoluna devam ettiğini söylüyor. 

yayin1.jpg

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruda, kendisi dahil üç mağdurun toplam 300 bin liralık koinlerinin başka hesaba gönderildiğini söyleyen mağdur, ''Ortada bir dolandırıcılık olabilir. Sorumlu kişilere yurt dışına çıkış tedbiri uygulanması ve olayın aydınlatılması için bir bilirkişi atanmasını'' talep etmiş. 

yayin2.jpg

Savcılık, aradan geçen iki yıla rağmen hiçbir şekilde şikayete dair adım atmazken, 2019’da Koineks, 2020'de Thodex olan şirketin sahibi Fatih Özer, binlerce kişinin yaklaşık 2 milyar dolarını alarak kayıplara karıştı. 

Mağdur, ''Adalet iki yıl uyudu. Uyumamış olsaydı binlerce kişi mağdur olmayacaktı'' dedi. 

 

Etiketler :