Binlerce kullanıcının kimlikli selfiesi internette paylaşıldı

Kripto para yatırım platformu Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolarla beraber kayıplara karıştı. 341 bin kişi maddi mağduriyet yaşarken Halktv.com.tr, sisteme abone olan binlerce kişinin kimlik bilgilerinin paylaşıldığını ortaya çıkardı.

HAZAR DOST

Kripto para platformu Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in 341 bin kişiyi mağdur ederek 2 milyar dolarla yurt dışına kaçmasıyla beraber ortaya çıkan 'kripto para skandalı' büyüyor. Halktv.com.tr, binlerce kişinin, Thodex platformuna abone olurken, güvenlik amacıyla yüklediği kimliğiyle beraber olan fotoğrafların ifşa olduğunu ortaya çıkardı. Fotoğrafta, platforma abone olan kişilerin, TC kimlik numaraları dahil tüm kimlik bilgileri gözüküyor. Bu bilgilerin, şirketler için 'en güvenli' alanlarda tutulması gerektiği biliniyor. 

whatsapp-audio-2021-03-02-at-22-31-24-00-00-01-04-still002.jpg

Kısacası mağduriyet, binlerce insanın iki milyar dolarlık zararın dışında, kişilerin kimlik bilgileri belirsiz şekilde internet ortamında dolaşıyor. 

Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan soruşturma açılırken, Özer'in İstanbul Havalimanı'ndaki görüntüleri de ortaya çıkmıştı. 341 bin kişiyi, ''Sisteme bakım yapılıyor'' diyerek 6 gün boyunca oyalayan Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in toplamda iki milyar dolarla beraber Arnavutluk'a kaçtığı öğrenildi. 

faruk-fatih-ozer-001.jpeg

whatsapp-audio-2021-03-02-at-22-31-24-00-00-07-18-still003.jpg

Thodex'in bu sabah Kadıköy'de bulunan ofisine giden mağdurlar, şirket yetkililerinden çözüm beklediklerini söylerken, hiçbir muhattap bulamadılar. Şirketten yapılan resmi açıklamaya göre ise ortaklık anlaşması nedeniyle sistem üzerinden işlem yapılmadığı yönünde. 

Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık örneği olan Thodex olayına dair hukukçular, mağdurların çözüme ulaşması için çok uzun bir süre gerektiğini söyledi. 

-Haber hazırlanırken, kişilerin kimlik bilgilerini ifşa etmemek adına video bulanıklaştırılmıştır. 

 

Etiketler :