TGC ve sendikalardan Halk TV'ye saldırıya tepki

TGC ve sendikalardan Halk TV'ye saldırıya tepki
Muğla'da yapılan canlı yayın sırasında Halk TV ekibine saldırılmasıyla ilgili bir açıklama yapan TGC Yönetim Kurulu “Üyelerimiz Gökmen Karadağ, Murat Ağırel ve İsmail Saymaz’a yapılan saldırı halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Gazetecilik suç değildir. İktidar tarafından yönlendirilen gruplarla eleştirel medyaya bedel ödetilme eylemlerinden vazgeçilmelidir" denildi.

Halk TV'de yayınlanan Gökmen Karadağ ile Açıkça programının dün akşamki yayını, yangının şiddetli yaşandığı Muğla İçmeler'de gerçekleşirken, bir grubun saldırısına uğradı. 

Söz konusu organize saldırıyla ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) açıklama yaparken, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın İş sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) yaptığı yazılı açıklama şöyle: 

“Gazetecilik iktidara değil, halkın haber alma, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın, onurlu bir meslektir. Türkiye’de demokrasinin var olabilmesi için gazetecilerin görevlerini özgürce yapmaları ve haberin serbest dolaşımının sağlanması gereklidir. Oysa eleştirel haber yaptıkları için siyasetçiler tarafından sürekli hedef gösterilen gazetecilere yönelik saldırılarla haberin halka ulaşması engellenmektedir. Bunun son örneği de Muğla’da yaşanmıştır.

5 Ağustos 2021 Perşembe günü Muğla'nın Marmaris İlçesi, İçmeler Beldesi’nde Halk TV canlı yayın ekibi bir grubun saldırısına uğramıştır.

Programın moderatörü Gökmen Karadağ ile programın konukları gazeteciler İsmail Saymaz, Murat Ağırel ve avukat Salim Şen’e yapılan saldırının ardından canlı yayın belli bir süre kesilmiştir. Yayının ardından Gökmen Karadağ, Murat Ağırel ve İsmail Saymaz ile Salim Şen saldırganlardan şikayetçi olmuştur.

'Üyelerimiz ‘Gökmen Karadağ, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel’e geçmiş olsun’ 

Saldırıyı gerçekleştiren gruptan beş kişi gözaltına alınmıştır. Saldırıyı kınıyoruz. Üyelerimiz ‘Gökmen Karadağ, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel’e geçmiş olsun’ diyoruz.

Gazetecilik suç değildir. İktidar ve iktidara bağlı kurumlar tarafından yönlendirilen gruplarla eleştirel medyaya bedel ödetilme eylemlerinden vazgeçilmelidir.

Bir kez daha gazetecilere yönelik saldırıların da insanlık suçu olduğunu hatırlatıyoruz. Gözaltına alınan saldırganların cezasızlıkla ödüllendirilip, cesaretlendirilmemesini ve işlem yapılmasını bekliyoruz.”

 

'Felaket durumunda yetersiz kalanlar'

DİSK Basın İş: Yangın bölgesinde akreditasyon bahanesiyle başlayan basına yönelik engellemeler fiili saldırıya dönüşüyor. Halk TV'nin Muğla'dan yaptığı canlı yayına yönelik saldırı felaket durumunda yetersiz kalanların çareyi basının sesini kısarak gerçekleri saklamakda aradığını gösteriyor.

Yangın bölgesinde akreditasyon bahanesiyle başlayan basına yönelik engellemeler fiili saldırıya dönüşüyor. Halk TV'nin Muğla'dan yaptığı canlı yayına yönelik saldırı felaket durumunda yetersiz kalanların çareyi basının sesini kısarak gerçekleri saklamakda aradığını gösteriyor. https://t.co/BdnfA6a6Bg

— DİSK Basın-İş (@Disk_Basin_is) August 5, 2021

'Saraydan icazetli gazeteci olmayacağız' 

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Sahada fiilî engelleme, merkezde RTÜK tehdidi işe yaramayınca fiziki saldırıya geçtiler. Halk TV'nin Muğla'dan yaptığı yayın, organize bir grup tarafından basıldı. Bizi kaba kuvvetle de sindiremeyeceksiniz. Saraydan icazetli gazeteci olmayacağız. 

Sahada fiilî engelleme, merkezde RTÜK tehdidi işe yaramayınca fiziki saldırıya geçtiler. Halk TV'nin Muğla'dan yaptığı yayın, organize bir grup tarafından basıldı.
Bizi kaba kuvvetle de sindiremeyeceksiniz.
Saraydan icazetli gazeteci olmayacağız. pic.twitter.com/H6c3jt0QFY

— Gazeteciler Sendikası (@TGS_org_tr) August 6, 2021

Etiketler :