Can Atalay Bu Gece Tahliye Olacak Mı?

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde tutulan TİP Milletvekili Can Atalay için bir kez daha hak ihlali kararı verdi. Karar uygulanması için Yargıtay'a değil İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Alınan karara göre, Can Atalay'a 100 bin TL tazminat ödenecek. Kararı uygulamayan Yargıtay üyeleri için herhangi bir suç duyurusu yapılmayacak. Avukatları tahliye için mahkemeye başvurdu

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Gezi davası kapsamında "hükümeti devirmeye teşebbüs" iddiasıyla 18 yıl hapis cezasına çaptırılan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında daha önce verdiği hak ihlali kararının uygulanmaması nedeniyle ikinci kez hak ihlali kararı verdi.

ÜÇ KARŞI OY İLE

Genel Kurul; daha önce verilen ihlal kararına uyulmaması nedeniyle Can Atalay’ın Anayasa’nın 67. maddesinde güvence altına alınan “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile 19. maddesi ile güvence altına alınan “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine karar verdi. Kararın, üç karşı oy ve oyçukluğu ile alındığı öğrenildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’a ilişkin verdiği hak ihlali kararına 8 Kasım'da "uyulmamasına" karar vermişti. Atalay hakkındaki mahkûmiyet hükmünün kesinleştiğini belirten Yargıtay, kararı Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi işlemlerine başlanması için TBMM Başkanlığı’na göndermişti. 3. Ceza Dairesi, ayrıca Anayasa hükümlerini ihlal ettiği ve kendisine verilen yetki sınırlarını yasal olmayacak şekilde aştığı iddiasıyla "hak ihlali kararı veren AYM üyeleri" hakkında için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Bu kararın uygulanmaması nedeniyle Can Atalay’ın avukatları, AYM’ye yeniden bireysel başvuruda bulundu. AYM Birinci Bölüm, 13 Aralık'ta görüştüğü başvurunun Genel Kurul’a sevkine karar verdi.

Bugün toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Can Atalay’a ilişkin hak ihlali kararının uygulanmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Atalay'ın avukatı Deniz Özen, "Bugün itibariyle Can Atalay'ın derhal tahliye edilmesi gerekmektedir". dedi.

ATALAY'A TAZMİNAT ÖDENECEK

DW'den Alican Uludağ'ın aktardığına göre, karar uygulanması için Yargıtay'a değil İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Can Atalay'a 100 bin TL tazminat ödenecek.

KARARA UYMAYAN ÜYELER İÇİN SUÇ DUYURUSU YAPILMAYACAK

AYM, karara uymayan Yargıtay üyeleri hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunmayacak.

AYM, ihlale ilişkin kısa karar yazımını tamamladı.

Buna göre, Yüksek Mahkeme, Anayasa'nın 148. maddesinde güvence altına alınan bireysel başvuru hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

Anayasa'nın 67. maddesinde güvence altına alınan seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlaline ise oy çokluğuyla karar verildi. Bu görüşe 3 üye katılmayarak karşı yönde görüş bildirdi.

AYM'nin kısa kararı, tespit edilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik işlemler için de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kararda, "Başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi için anılan mahkemeye gönderilmesine oy birliğiyle, başvurucuya talebiyle bağlı kalınarak net 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Yüksek Mahkemenin kararının gerekçesi daha sonra yazılacak.

YEREL MAHKEMEYE ULAŞTI

AYM'nin kısa kararı, akşam saatlerinde yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Mahkemenin Can Atalay hakkında karar vermesi bekleniyor.