Fabrikadaki Saldırgan Yakalandı! 7 Rehine Serbest Bırakıldı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde ABD firması olan Procter and Gamble (P&G) fabrikasının ana binasını "İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla" basan saldırgan, düzenlenen operasyon sonucunda etkisiz hale getirildi. 9 saate yakın süreyle rehine olarak tutulan 7 personel serbest bırakıldı. Saldırganın İbrahim Yeşil adlı eski bir çalışan olduğu belirtiliyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan P&G fabrikasında rehin tutulan 7 kişi, 9 buçuk saatin ardından serbest bırakılırken, saldırgan ise düzenlenen operasyon sonucu etkisiz hale getirildi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İhsan Dede Caddesi’ndeki Procter & Gamble (P&G) isimli fabrikada dün saat 14.40 sıralarında başlayan rehine krizi 9 saat sonunda saldırganın ihtiyaç molası için tuvalete gittiği sırada etkisiz hale getirilerek sona erdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu 7 fabrika işçisi serbest bırakıldı, saldırgan İbrahim Yeşil olduğu belirtiliyor. Saldırganın sürekli cep telefonundan sosyal medyada canlı yayın açması ve rehinelerden bu yayını yaymalarını istemesi garip karşılandı.

REHİNELER YARALANMADI, SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Emniyet güçlerinin düzenlediği operasyon sonucu saldırgan, yara almadan gözaltına alınırken, rehinelerin tamamının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, operasyona ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bugün saat 14.00 sularında, daha önce de bu işletmede çalışmış bir şahsın silahla birlikte içeri girme teşebbüsüyle birlikte özel güvenlik engelleyememiş. İçeri girmiş ve 7 çalışanı rehin almıştır. Eylemci şahsın hedefi, İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu katliamların durması ve Mısır'daki sınır kapısının açılması talebi olmuştur.

Olayın öğrenilmesinden itibaren, valiliğimizin kontrolünde, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da bilgisi dahilinde hassas bir süreç yürütülmüştür. Rehinelerin can güvenliği ön plana alınmış ve bu nedenle basın açıklaması gibi hareketlerden uzak durulmuştur. Hedefimiz rehine kardeşlerimizi sağ salim oradan çıkarmaktı. Nitekim bu süreçte emniyet mensuplarımız, olabilecek tüm ihtimalleri düşünerek bir operasyon gerçekleştirdi.

Müzakereler sonuç vermedi, düzenlenen operasyon ile saldırganları bizler etkisiz hale getirdik."

NE OLMUŞTU?

Kocaeli Gebze'de bir fabrikayı basan bir saldırgan 7 işçiyi rehin almıştı.

Fabrikada taşeron işçi olarak çalıştığı ve bir süre önce çıkarıldığı öğrenilen şahsın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem yaptığı iddia edildi.

Güvenlik önlemleri üst seviyede tutulurken fabrikada şahsın ilk fotoğrafının yanı sıra canlı yayın açıldığı ve doğum günü kutlandığı ortaya çıktı.

Saldırganın alçı, boya, sıva ve bina dekorasyonu işleri yapan İbrahim Y. olduğu öğrenilmişti.

Saldırgan işçileri rehin aldığı süre boyunca sosyal medya hesabından paylaşımlar yapmış; "Kimsenin söylediğinin umurumda olmadığının farkındasınızdır umarım. İster deli, ister terörist, isterse hain olsun. O kapının açılacağına inanmıştım" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:DHA

Etiketler :