Eylem Tok ve Oğlu Cezaevinde! Duruşma Tarihi Belli Oldu

Bakan Tunç, iade talepleri kapsamında Eylem Tok ve oğlunun yakalandığını açıkladı.

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde ölümlü kazaya karışan ve Oğuz Murat Aci'nin ölümüne sebep olan oğlu ile birlikte ABD’ye kaçan Eylem Tok ve oğlu yakalandı.

İstanbul'da Kemerburgaz'da 1 Mart gecesi ehliyetsiz araç kullanan 16 yaşındaki Timur Cihantimur, arızalanan ATV motorunu emniyet şeridinde kontrol eden gruba çarptı.

Kazada evli bir çocuk babası olan 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Olayın sorumlusu Timur Cihantimur, aynı gece annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır'a, oradan da ABD'ye kaçırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eylem Tok hakkında "Suçluyu kayırma" suçundan ve oğlu Timur Cihantimur hakkında "Bir kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan yakalama kararı çıkardı.

Daha sonra haklarında kırmızı bülten çıkartılan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

BAKAN TUNÇ: İADE TALEBİMİZ KAPSAMINDA YAKALANDILAR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Tok ve Cihantimur’un ABD’de yakalandığını bildirdi.

Tunç, şu paylaşımı yaptı:

“ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz.”

EVLERİNE BASKIN DÜZENLENDİ

ABD'nin Boston Polis Departmanı’nın (BDP) raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, bu sabah gözaltına alındı.

Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi'nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi.

Cihantimur ve Tok federal mahkeme binasına götürülürken, tutuklama kararında Cihantimur için "kasıtsız adam öldürme ve yaralama", annesi Tok'un da "suçluyu koruma" suçlamalarıyla Türkiye'ye iadesinin istendiği kaydedildi.

YÜKLÜ NAKİT TAŞIYORDU

ABD’li yetkililer, Tok’un gözaltına alındığı sırada nakit olarak 5 bin dolar taşıdığını belirtti.

Yetkililerin açıklamasına göre anne ve oğul, yıllık ücretinin 46 bin dolar olduğu bir özel okulu da gezdiklerini ekledi.

KÜBA’YA MI KAÇACAKLARDI?

Reuters’ın mahkeme belgelerine dayandırdığı haberinde, “Türk yetkililerin Tok ve Cihantimur’un sahte pasaport ile Küba’ya kaçabileceğini değerlendirdiği" ifade edildi.

DURUŞMA SALI GÜNÜ

Davaya bakan hakim Donald Cabell, savcıların mahkemeye “anne ve oğulun fırsat verildiğinde tekrar firar edebilecek kaynaklara sahip olduğuna” dair savunma yapmasının ardından salı günü için bir duruşma kararı aldı. Boston'daki duruşmada Tok ve Cihantimur’un Türkiye’ye iadesiyle ilgili karar verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları belli olacak.

Tok’un avukatı Brendan Kelley müvekkilini “iade edilmeyecek bir şey nedeniyle gözaltında tuttuklarını” savundu.

Adalet Bakanı Tunç, "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz" dedi.

Tunç, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz." şeklinde bir açıklama yaptı

. Bu açıklama, söz konusu kişilerin ABD'de iade talebi çerçevesinde yakalandığını ve bu durumun Türkiye'nin ilgili bakanlığı tarafından yakından izlendiğini gösteriyor. Bu gelişmeler, Türkiye ve ABD arasındaki hukuki iş birliği çerçevesinde gerçekleşen bir sürecin parçası gibi görünüyor.

eyle.webp

Kaynak:halktv.com.tr