Son dakika... Can Atalay için iktidardan kritik hamle: Vekilliği düşüyor

AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "Can Atalay kararı bugün veya bu hafta Meclis'te okunarak milletvekilliği düşecek" dedi. Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kararı bugünkü Meclis Genel Kurul gündemine alınmadı, karar bugün okunmayacak.

AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, Gezi Davası hükümlüsü Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kararının bu hafta içinde TBMM'de okunabileceğini söyledi.

NTV'deki programda Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili soruya yanıt veren Şahin, "Bugün veya bu hafta tamamlamayı düşünüyoruz açıkçası. Artık bir prosedür haline gelmiş durumda, Meclis'in de üzerine düşen görevi yapması gerekiyor" dedi.

"Bu hafta için planımız var. Gündemle birlikte ele alacağımız başlıklardan birisi" diyen Şahin, şöyle devam etti:
"Açıkçası hukuki tartışmanın biteceğini düşünmüyorum. Çünkü ondan sonraki süreçleri de var muhtemelen. Biz de Meclis olarak konuyu takip edeceğiz, Meclis'in üzerine düşen bir görev varsa yerine getirmeye çalışacağız."

BUGÜNKÜ GENEL KURUL GÜNDEMİNE ALINMADI

Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kararı bugünkü Meclis Genel Kurul gündemine alınmadı, karar bugün okunmayacak

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu 21 Aralık'ta Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı verdi. Yüksek Mahkeme’nin hakkında verdiği ihlal kararına uyulmaması nedeniyle yaptığı ikinci başvuruyu inceleyen AYM, Anayasa'nın 67. maddesinde güvence altına alınan “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile 19. maddesinde güvence altına alınan “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine oy çokluğuyla karar verdi. Bu karara İrfan Fidan, Muhterem İnce ve Muammer Topal karşı oy kullandı. AYM, Anayasa'nın 148. maddesinde güvence altına alınan "bireysel başvuru hakkı”nın ihlal edildiğine ise oy birliğiyle karar verdi.