Şike Davası 8 Temmuz 2015'e Ertelendi

Şike Davası 8 Temmuz 2015'e Ertelendi
Yeniden görülmesine karar verilen Şike Davası'nın ikinci duruşma tamamlandı... Yeni duruşmanın tarihi: 8 Temmuz 2015... Mahkeme; ihan Oskay'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepleri reddederken Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ'ın...

Yeniden görülmesine karar verilen Şike Davası'nın ikinci duruşma tamamlandı... Yeni duruşmanın tarihi: 8 Temmuz 2015... Mahkeme; ihan Oskay'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepleri reddederken Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul etti.

Çağlayan’daki Mehmet Selim Kiraz Adliyesi’nde 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülen davanın duruşmasına Aziz Yıldırım katılmadı. Duruşmaya katılan isimler arasında İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Olgun Peker vardı.

ADALI VE HAVUTÇU’DAN FARKLI TALEPLER

Serdal Adalı duruşmada, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediğini Tayfur Havutçu ise istediğini söyledi.

AVUKATLAR LUTFİ ARIBOĞAN’IN İFADEYE ÇAĞRILMASINI İSTEDİ

Haldun Şenman’ın avukatları, Lutfi Arıboğan, Ali Parlak ve İlhan Helvacı’nın huzurda ifadeye çağrılması talebini yenileyerek mahkemeden bu konuda bir karar verilmesini istediler.

Yusuf Turanlı’nın avukatı, müvekkilinin iki silahından birinin antika diğerinin de hatıra amaçlı saklandığı ve hiç kullanılmadığı konusunda tanıklık içim Turanlı’nın eşinin tanık olarak dinlenmesini istedi. Avukat ayrıca Cengiz Zülfikaroğlu (eski BJK yöneticisi) ve Abdullah Avcı’nın da dinlenmesini talep etti.

AZİZ YILDIRIM’IN AVUKATI: BERAAT İSTİYORUZ

Aziz Yıldırım’ın avukatı Köksal Bayraktar, müvekkilinin duruşmaya katılamadığına dair doktor raporu sundu. Bayraktar, kanuna aykırı delillerle karar verildiğini ve müvekkilinin hiç bir surette şike eylemine dahil olmadığını vurgularken beraat istedi ve hükmün açıklanmasının geri brakılmasını da hiç bir surette istemediklerini söyledi.

TRABZONSPOR AVUKATLARI: CİHAN OSKAY’IN İDDİALARI YALAN

Duruşmada söz alan Trabzonspor avukatları yargılamanın yenilenmesinin hukuka aykrı olduğunu iddia etti. Bordo mavili ekibin avukatları ayrıca, Yıldırım’ın tanık gösterdiği Cihan Oskay ve polis memuru Lokman Yanık’ın ortaya attığı iddiaların da yalan olduğu iddiasında bulundu. Avukatlar ayrıca, başka davalarda kanun değişikliğinden sonra kurulan hükümlerde değişiklik öncesi tapelerin delil niteliğinin korunduğuna dikkat çekerek kararın emsal alınmasını istediklerini belirttiler.

“HEDEF AZİZ YILDIRIM’DI”

Duruşmada söz alan İlhan Ekşioğlu’nun avukatı Ersan Şen, soruşturmayı yapan kolluk kuvvetinin halen tutuklu olduğuna dikkat çekerek ‘dolayısıyla bunların oluşturduğu delillerle yargılanamayız’ dedi. Hafta sonu yaşanan tahliye karmaşasına da dikkat çeken Şen sözlerini şöyle sürdürdü, “Artık herkes gözünü açsın. Hafta sonu olanlar ortada. Ben eski delillerle yaplıcak yargılamanın parçası olmayacağım. İade-i itibar istiyoruz.

Hedef Aziz Yıldırım’dı ve bu yüzden insanlar suçlu gösterildi. Sanal ortamda bir örgüt kuruluyor. Aziz Yıldırım hedefe konulduktan sonra ona ulaşmak için kim varsa dinleniyor. Giresun’dan bir olayla, birbiriyle alakasız insanlar aynı torbaya konulmuş. Somut delil yok. Sistem basit: Polis, savcı, hakimden oluşan bir paket sistem var…”

Öte yandan avukat Ersan Şen yüksek sesle savunma yapınca hakim Civelek, “Sesinizi yükseltmeyin. Arkadakiler hoca acaba niye bağırıyor diyorlardır” dedi.

Duruşmaya ara karar için ara verilirken Savcı, tapelerin ayıklanmasını ve Anayasa’ya aykırılık itirazının ne aşamada olduğunun sorulmasını isterken, gözlemci raporları ve maç görüntülerinin izlenmesi taleplerinin ise heyetin takdirine bıraktı.

ARA KARAR AÇIKLANDI…

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 8 Temmuz 2015 tarihinde yapılmasına karar verdi.

– Heyet Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul ederken Türkiye Futbol Federasyonu’nun özerk bir kurum mu yoksa kamu kuruluşu mu olduğu yönünde bilirkişiden rapor istenmesine karar verdi.

– Mahkeme heyeti ayrıca Cihan Oskay’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepleri de reddetti.

– Mahkeme Heyeti son olarak, KCK davasında heyetin Anayasa’ya aykırılık iddialarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıma sürecinin beklenmesine de karar verdi.