Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısına çıktı

Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısına çıktı
Kara para aklama soruşturması kapsamında aranan ve Avusturya'da tutuklu bulunan ve 15 Temmuz'da ABD'ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz, hakim karşısına çıktı. Korkmaz suçlamaları reddetti.

Kara para aklamak, dolandırıcılık gibi çeşitli suçlamalar nedeniyle tutuklu bulunduğu Avusturya'dan ABD'ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Korkmaz'ın duruşması, tutuklu bulunduğu Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde görülüyor.

SBK çizgili cezaevi kıyafetiyle getirildi

Duruşmayı yerinde takip eden gazeteci Razi Canikliğil, "Sezgin Baran Korkmaz, Utah’taki mahkemeye 3-4 gün tıraşsız, çizgili cezaevi kıyafeti ile getirildi. Tercüman ile temas kurulamadığı için salonda bekletiliyor. Hakim Barrett 15 dk ara verdi" bilgisini paylaştı.

Ön duruşma 21 Eylül'de

Canikliğil, SBK'nın 21 Eylül'de ön duruşmasının yapılacağını da duyurdu. Paylaşımında, "Utah’ta Magistrate Judge Jarred Bennett’in baktığı duruşmada hakkındaki suçlamaları reddeden Sezgin Baran Korkmaz için 21 Eylül’de pre-trial duruşması yapılacak" ifadelerini kullandı.

Suçlamaları reddetti

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun aktardığına göre Utah 3’üncü Bölge Mahkemesi Sulh hakiminin karşısına avukatlarıyla birlikte çıkan Korkmaz’ın yüzüne hakkındaki suçlamalar okundu. Korkmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

İddianamede neler yer alıyor?

Korkmaz, ‘1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı’ iddialarıyla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye göre, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

‘Sahtekarlık’ yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıca, ‘Queen Anne’ isimli bir yat, Türkiye’de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları iddia edildiği belirtildi.

Yat satıldı

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan ‘Queen Anne’ yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish’in Ekim 2021 tarihli emri uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa’daki diğer şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye göre, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara ‘yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin’ iddialar arasında yer aldığı belirtildi.