Sahte PCR belgesi yeni sektör oluşturdu

Sahte PCR belgesi yeni sektör oluşturdu
Gazeteci Özay Şendir, aşı olmak istemeyenlerden her hafta PCR testi yaptırma zorunluluğunun yeni bir sektör doğurduğunu yazdı. Şendir, "Çok fazla seyahat eden bir tanıdığım, her seyahat öncesi PCR testi satın aldığı bir yerle aylık abonelik konuşur hale gelmiş" dedi.

Gazeteci Özay Şendir Milliyet'teki bugünkü köşe yazısında aşı olmayanların her hafta PCR testi yaptırma zorunluluğunun yeni bir sektör doğurduğuna dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Şendir'in köşe yazısından sahte PCR testleriyle ilgili kısmı şöyle: 

'Testin tarihini değiştiriyorlar'

"Aşı olmayanların her hafta PCR testi yaptırma zorunluluğu yeni bir sektör doğurdu. Photoshop programını iyi kullanabilenler, yapılmış tek bir testin tarihlerini değiştirip, diledikleri kadar negatif sonuçlu test üretebiliyorlar. Başta seyahatler olmak üzere, PDF test sonucu göstermenin yeterli olduğu durumlarda bu formülü kullanan çok var.

PCR testi satın alanlar 

Fakat şimdi iş daha ciddi bir hale geldi. Çok fazla seyahat eden bir tanıdığım, her seyahat öncesi PCR testi satın aldığı bir yerle aylık abonelik konuşur hale gelmiş. Talep yoğunluğundan eskiden 2-3 saatte gelen sahte belgeler, şimdi 7-8 saatte geliyormuş, vs...

Sahte PCR testinin önüne nasıl geçilir?

Bu sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın uğraştığı bir dert aslında. Daha da artacağı kesin zira sadece okulların açılması değil, 6 Eylül’den itibaren iç hat uçuşlarında da negatif PCR testi uygulaması başlayacak, asıl gümbürtü de zaten o zaman kopacak.

Başka yerleri bilemem ama okullarda sahte PCR testi sonuçlarının önüne geçmenin tek yolu, test sonucunun olduğu orijinal belgenin istenmesi ve dosyalanması. Yapılabilir mi, istenirse evet ama kim isteyecek, birlikte göreceğiz.

 

Etiketler :