Patlama Önceden Planlandı Mı?

Patlama Önceden Planlandı Mı?
Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik saldırı gündemdeki yerini korurken, sosyal medyada paylaşılan bir belge akıllarda soru işareti bıraktı.Diyarbakır Valiliği’nin “Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği”ne 2 Haziran günü...

Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik saldırı gündemdeki yerini korurken, sosyal medyada paylaşılan bir belge akıllarda soru işareti bıraktı.

Diyarbakır Valiliği’nin “Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği”ne 2 Haziran günü gönderdiği yazıda, HDP mitinginin yapılacağı gün için alınacak “güvenlik tedbirleri” kapsamında diğer bazı kurumlarla birlikte “Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği’nden muhtemel yaralanma veya can kayıplarına karşı tüm kapasitenin gözden geçirilmesi istendi.

Diyarbakır Valiliği tarafından İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazı sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Emniyet ve diğer kurumların hazırlıklı olunmasına ilişkin gönderilen yazıda, HDP mitinginin yapılacağı günde adeta olağan üstü hazırlık yapılmasının istenmesi akıllarda soru işareti bıraktı. Sosyal medya kullanıcıları, söz konusu yazının Diyarbakır Valiliğinin olası olaylardan haberdar olmasına yorarak, bu içerikte paylaşımlarda bulundu.

YAZI VALİLİKTEN

Vali Yardımcısı Mehmet Demir imzası ile 2 Haziran günü “Açık Hava Toplantısı hk.” konu başlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “07 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle, Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 05/06/2015 günü saat 16.00 ile 19.00 arasında kamu-belgeilimiz İstasyon Meydanı’nda yapılması planlanan ‘seçim mitingi’ ile ilgili olarak, alınacak güvenlik tedbirleri kapsamında, 05/06/2015 tarihinde saat 08.00’den itibaren aşağıdaki düzenlemelerin ifası lüzumlu görülmüştür” dendi.

EKİPMANI GÖZDEN GEÇiRİN

Belediye, Krayolları, DSİ, Orman İşletme başta olmak üzere bir çok kurumun tedbir alması gerektiğinin belirtildiği yazıda, Kamu Hastaneler Birliğinden şu tebirler alınması istendi:

“İl Sağlık Müdürlüğü’nce, tüm ambulansların lüzumu halinde sevk edilmeye hazır hale getirilerek kurumla irtibat kurulmasını sağlayacak iletişim bilgilerinin ve (24) saat esasına göre görevlendirilecek sorumluların kişisel iletişim bilgilerinin gönderilmesi,

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nce; muhtemel yaralanma veya can kayıplarına karşı tüm kapasitensin (bina,araç-gereç,malzeme ve personel) gözden geçirilerek lüzumu halinde kurumlarda hazır olacak iç düzenlemelerin yapılması,

Görev verilen kurumların, kurum iletişim bilgileri ve (24) saat esasına göre görevlendirilecek sorumluların kişisel bilgilerinin 03/06/2015 günü saat 14.00’e kadar 0412 224…. Nolu faksa bildirilmesini önemle rica ederim.”