Olmayan bölüme akademisyen atamaları sürüyor: Temizlik görevlisiydi, öğretim görevlisi oldu

Malatya'da bulunan Turgut Özal Üniversitesi'nde aktif olarak çalışmayan 'Saç Bakım ve Güzellik' bölümüne, öğretim görevlisi olarak atanan Ezgi B.'nin üniversitede iki yıl önce temizlik görevlisi olarak işe başladığı ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Kasım 2021 22:10
Olmayan bölüme akademisyen atamaları sürüyor: Temizlik görevlisiydi, öğretim görevlisi oldu

Malatya'da 2018 yılında kurulan Turgut Özal Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları (YÖK) sisteminde açık olmayan bölüme, iki tane öğretim görevlisi aldı.

3 yıllık süreçte yaklaşık 4 bin öğrenciye ulaşan kapasitesiyle talep konusunda düşük kalan Turgut Özal Üniversitesi'nin halihazırda aktif olmayan bölümlere akademisyen ataması dışında 'Saç Bakım ve Güzellik' bölümüne yapılan atama dikkat çekti.

Öte yandan üniversitede hala aktif olmayan birçok bölüm bulunurken, bölümlere öğretim görevlisi atamaları sürüyor.

23 Ekim 2021'de yayımlanan Resmi Gazete'deki kadroyu kazanlardan biri Ezgi B., oldu.

screenshot-36.jpg

ALES'ten muaf şekilde yapılan atamayı kazanan Ezgi B.'nin Turgut Özal Üniversitesi'yle olan bağlantısı ise iki yıl önceye dayanıyor.

screenshot-37.jpg

Üniversiteye sözleşmeli temizlik işçisi olarak giren Ezgi B., yerel kaynakların aktardığına göre ardından kadrolu personel oldu.

Yerel kaynaklar, Kasım 2021'de de henüz açılmayan bölüme atanan Ezgi B.'nin üniversite rektörü Aysun Bay Karabulut'un özel kalem bürosunda zaman geçirdiğini ve Karabulut ile oldukça yakın bir ilişkisi olduğunu belirtti.

Turgut Özal Üniversitesi Personel İşleri Dairesi ise sorularımıza "Fikrimiz yok" diye yanıt verdi.