Netflix'e çalışma koşulları davası

Netflix'e çalışma koşulları davası
Netflix'in reality şovlarından "Love Is Blind"'ın yarışmacılarından Jeremy Hartwell, iş kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD'de dava açtı.

Netflix'in reality şovlarından biri olan "Love Is Blind" (Aşkın Gözü Kördür) programının ikinci sezonun yarışmacılarından Jeremy Hartwell, yapım şirketi Kinetic Content ve Netflix'e iş kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Hartwell, açtığı davada, yemek ve suya erişimleri engellenirken yapımcılar tarafından sürekli alkol tüketmeye teşvik edildiğini iddia etti.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, davayı Los Angeles'ta açan Hartwell ayrıca 'insanlık dışı çalışma koşullarının' oluşturulduğunu belirterek, yarışmacılara asgari ücretten daha az bir maaş ödendiğini söyledi. CNN'e bir röportaj veren Hartwell, parlak ışıklar altında uzun saatler çalışmaktan ötürü zorlandığını, uykusuzluk, gıda ve suya erişememe gibi durumların etkisinden ancak birkaç günde kurtulduğunu belirtti. Hartwell, parası ödenmeyen saatlerinin ücretini ve maddi tazminat talep etti.

Yapım şirketinden açıklama

Yapım şirketi Kinetic Content, Variety dergisine bu iddiaların temelsiz olduğunu söyleyerek, bir açıklama yaptı. Açıklamada, 'Hartwell'in diğer yarışmacıyla bir ilişki geliştiremediği için yarışmada bir haftadan daha az bir süre kaldığını' belirtilerek, iddialara karşı kararlı bir şekilde mücadele edecekleri aktarıldı.

Emmy'ye aday gösterildi

Geçen hafta reality şov kategorisinde Emmy ödüllerine aday gösterilen "Love Is Blind" adlı programda katılımcılar birbirlerini görmeden farklı odalarda konuşarak diğer yarışmacıyı tanımaya, ardından da evlenmeye çalışıyor. Yarışmacılar tanıma safhasında nişanlandıktan sonra diğer yarışmacıyı görebiliyor. Sezon sonunda kimi ilişkiler ayrılıkla kimileri ise evlilikle sonuçlanıyor.

Fotoğraf: Unsplash/Venti Views