Nagehan Alçı'nın 2 yıl 4 ay hapsi isteniyor

Nagehan Alçı'nın 2 yıl 4 ay hapsi isteniyor
Hakim Hakkı Yalçınkaya, kendisini hedef gösterdiği iddiasıyla Nagehan Alçı hakkında şikayetçi oldu. Açılan davada Nagehan Alçı'nın 2 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya, köşesinde kendisine hakaret ettiği iddiasıyla Nagehan Alçı’dan şikâyetçi oldu. Başlatılan soruşturmada, Alçı hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hakim: Hedef gösterildim

Müşteki Hakim Hakkı Yalçınkaya’nın şikayet dilekçesinde, Nagehan Alçı’nın internet ortamında da bulunan yazısında Hrant Dink’in ölümüne neden olduğu yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlaratak, “Hrant Dink’i ölüme götüren veya ölümüne neden olan kararı yazmış değilim. Hrant Dink’in silahlı saldırıyla öldürüldüğü tarihte Malatya İcra Mahkemesi Hakimi olarak görev yapıyordum” dedi.

Sözcü'den Can Özçelik'in haberine göre, Hakim Yalçınkaya, Negahan Alçı’nın bu yazısıyla kendisinin hedef gösterildiğini belirterek şikayetçi olduğunu söyledi.

Alçı: Düşünce açıklaması

İddiaya konu yazının kendisi tarafından yazıldığını belirten şüpheli Nagehan Alçı Kütahyalı ifadesinde, “Hrant Dink'i ölüme götüren, ‘Türklüğü aşağılamak' suçundan yargılandığı davanın hakimlerinden biri. Dink'in öldürülmesinden sonra Agos Gazetesi yazı işleri müdürü Arat Dink ve imtiyaz sahibi Serkiz Seropyan'ın yine aynı maddeden yargılandığı davaya da baktı. Dink ve Seropyan'a hapis cezası verdi. Bununla ilgili haberler basit bir Google taraması ile görülebilir. O dönem Hrant Dink'in adliyede nasıl şeytanlaştırılmaya çalışıldığını, büyük bir kara propagandanın ortasına oturtulduğunu hem gazeteci hem de vatandaş olarak izlemiştim. O süreç ile ilgili somut gerçeklere dayanarak kanaatimi açıkladım. Bu bir düşünce açıklamasıdır. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.