MİT'ten Mossad casuslarına operasyon: 15 gözaltı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Mossad adına Türkiye'de faaliyet gösteren casusluk şebekesini çökertti. İçlerinde Arap kökenlilerin de bulunduğu 15 casusun Türk hükümeti ve belediyelerin Filistinlilere sağladığı imkanları içeren istihbarat çalışması yürüttükleri tespit edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 12:35
MİT'ten Mossad casuslarına operasyon: 15 gözaltı

MİT, Mossad'ın Türkiye'deki İsrail muhaliflerine yönelik faaliyetlerini tespit etti. 3'er kişilik 5 ayrı hücre bir yıl boyunca 200 kişilik MİT ekibiyle gölge gibi izlendi.

Casusların aldıkları talimatlar doğrultusunda; Filistinlilerin, Türkiye'deki üniversitelere nasıl girdiği hükümet ve belediyelerin Filistinlilere ne tür imkanlar ve kolaylıklar sağladığına yönelik çalışma yürüttükleri saptandı.

İleride savunma sanayiinde görev alabilecek yabancı öğrencilerin bilgilerinin Mossad'a servis etikleri de belirlendi.

Türkiye'deki derneklere casusluk

Şebekenin Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli dernek ve kuruluşlar hakkında araştırma yaptığı da elde edilen bilgiler arasında.

FETÖ'nün sıklıkla kullandığı metot olan umuma açık büfe ve ankesörlü telefon yöntemiyle haberleşen şebekenin ulaştığı bilgileri Mossad'la on binlerce dolar ve euro karşılığında paylaştığı anlaşıldı.

Şebekeleri üyeleri kayıp olarak bildirilmiş

NTV'nin haberine göre, Bazı şebeke üyelerinin polise kayıp şahıs olarak bildirildiği, böylece daha kolay çalışmalarının sağlandığı da tespit edilen bilgiler arasında.

Aralarında Arap kökenlilerinde bulunduğu casusların İsrail gizli servisi Mossad'ın saha sorumluları ile yurt dışında irtibat kurduğu da belirlendi.

7 Ekim'de terörle mücadele polislerinin 4 ilde düzenlediği operasyonla yakalanan 15 casus MİT'in uzman ekiplerince sorgulanıyor. Casusların ifadeleri doğrultusunda soruşturmanın derinleşmesi bekleniyor.