Mitinglerinin Maliyeti Ortaya Çıktı

Mitinglerinin Maliyeti Ortaya Çıktı
Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği mitinglerin maliyeti ortaya çıktı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği mitinglerin maliyeti ortaya çıktı.Cumhurbaşkanı...

Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği mitinglerin maliyeti ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği mitinglerin maliyeti ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece Mersin mitingi yaklaşık 200 bin TL’ye mal oldu. Erdoğan’ın tüm mitinglerine ise 10 milyon TL’den fazla para harcandığı belirtildi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran 2015 Seçimleri, öncesi Mersin’de yaptığı mitingin maliyetini bilgi edinme kanunu kapsamında Mersin Valiliği’ne sordu. Valilikten Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’ya gelen cevapta, “Afiş bedeli 4 bin 238 TL, konaklama ağırlama bedeli 15 bin TL, araç kiralama bedeli 19 bin794 TL, konuşma platformu hazırlanması 110 bin TL, dağıtılan bayrak bedeli 22 bin 500 TL olmak üzere, yaklaşık toplam 172 bin 714,30 TL artı KDV harcandı” denildi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Mersin Valiliği’nin cevabına ilişkin, “Mersin Valiliği’nin resmi yazısı ile Cumhurbaşkanı’nın bir mitingin en az maliyetinin 172 bin 714,30 TL artı KDV (KDV dâhil yaklaşık 200 bin TL) olduğu resmiyet kazanmıştır. En az, çünkü bu harcamalarda bir hafta boyunca tüm Mersin’de, billboard (ilan tahtası) ve diğer ışıklı ışıksız reklam pano kiralarının bulunmadığı anlaşılmıştır” açıklamasında bulundu.

Bu rakamlara çevre il ve ilçelerden yapılan insan taşımaları, kumanyalar, televizyon ve radyo reklamları gibi diğer masrafların dâhil olmadığına işaret eden Atıcı, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’nın kendi bütçesi dışında Mersin Valiliği bütçesinden yaklaşık 200 bin TL harcamış olması kabul edilemez. Cumhurbaşkanı’nın Mersin mitingi için yapılan harcamaların, Türkiye’deki diğer illerdeki mitinglerde de yapıldığı düşünüldüğünde Cumhurbaşkanı'nın AKP’ye destek amaçlı mitinglerinin halkımıza maliyetinin 10 milyon TL’den (10 trilyon) çok daha fazla olduğu söylenebilir."

CHP Mersin Milletvekili Atıcı, “Hesap ortada, Cumhurbaşkanı bir siyasi partinin harcamalarından daha fazla harcama yaparak AKP’ye oy istemiş ve muhalefet partilerine karşı propaganda yürütmüştür. Bu müsrifliğin ve kanun tanımazlığın önüne geçmek, halkın sırtındaki yükü indirmek her siyasetçinin görevidir” ifadelerini de kullandı.

ANKA