Mimarlar Odası'ndan HSK'ya başvuru: Esat Toklu meslekten çıkarılsın

Halk Tv'ye konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Hakim Esat Toklu'nun meslekten çıkarılması talebiyle HSK'ya başvuracaklarını açıklamıştı. Beklenen HSK başvurusu bugün gerçekleşti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO kuleleri davasında, istinaf incelemesinde ret kararı veren Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun meslekten çıkarılması için HSK’ya başvurdu. Mimarlar, Toklu'nun TOGO yüklenicisinin doğum günü partisinde çekildiği iddia edilen fotoğraflarla TOGO kulelerini yaptıran Sinan Aygün'le yakın fotoğraflarını dilekçeye ek olarak kurula sundu.

Mimarlar Odası avukatı Turgut Kazan, başvuru dilekçesinde Toklu’nun dava sürecindeki rolünü “TOGO’nun mühürlenmesi kararı istinaf edildiğinde 5 ile 6. Dairelerden oluşacak 5’li kurulu belirleme imkanına sahip bir başkan olması ve gerçekleştirilen kurulla (kesin nitelikli) bozma/ ehliyet yönünden ret kararı verilebilmesinin sağlanması” olarak özetledi.

Hakimler ve Savcılar Kanunu’ndaki “Disiplin cezası uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile, mesleğin şeref ve onurunu bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir” ifadelerine dikkat çeken Avukat Kazan, Esat’ın yargılamaya gerek olmaksızın meslekten çıkarılmasını talep etti.

TOGO kuleleri aleyhine açtıkları davanın, ehliyet yönünden reddedildiğini, bunun da Danıştay kararlarına aykırı olduğunu savunan Kazan, dilekçesinde şunlara yer verdi:

“Şikayetli yargıç Esat Toklu’nun Bodrum’daki en pahalı otelde tatil yapması, otel ücreti konusundaki açıklamaları, araba sorularına verdiği cevaplar, (iddiaya göre) TOGO yüklenicisinin doğum günü partisine katıldığını gösterir video ve Sezgin Baran Korkmaz’ı hiç tanımadığını söylemişken, savcılığa verdiği dilekçede, ayaküstü tanıştığını, birkaç kez mesajlaştığını kabul etmek zorunda kalması, özellikle Sinan Aygün’le sarmaş/dolaş fotoğrafları başvurumuzu destekliyor. Çünkü, bırakalım Bölge İdare Mahkemesi başkanlığını, bir yargıcın en kirli/en karanlık bir kara para aklayıcısıyla mesajlaşması, olacak şey değildir, asla kabul edilemez. Bütün bu nedenlerle, durumun incelenmesini ve hemen “görevden uzaklaştırma” önleminin uygulanmasını, sonuçta (yargılama gereği görülmese bile) ivedilikle meslekten çıkarılma kararı verilmesini diliyor, takdirlerinize sunuyorum.”

Halk TV'de açıklamıştı 

Dün Halk TV'de Can Coşkun ile 'Haber Masası' programına konuk olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Yarın, HSK'ya Esat Toklu hakkında şikayette bulunacağız" demişti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan, "Sedat Peker'in videoları yayınlandıkça insanların dudakları uçukluyor. Aslında bizim buradaki yürüttüğümüz davaların arka planı çıkmış olsa zaten Sedat Peker'in videolarının 10 katı 20 katı şeyler ortaya çıkacak. Tabi onun videolarıyla birlikte isimler açıklandığı için bu kadar dikkat çekmeye başlıyor yoksa biz de bu tür bağlantılar olduğunu yargıdan, siyasetten, emniyetten, bakanlıktan bu tür ilişkiler içerisinde olduğunu hepsini biliyoruz ama elimizde bunları kanıtlayacak belgelerimiz yok. Suç duyurusunda bulunduğumuz insanlar hakkında da bir işlem yapılmadı. Belki bu vesileyle rant projeleri de araştırılır" açıklamasını yapmıştı. 

 

Etiketler :