Manisa'da Korkutan Deprem! Prof. Dr. Şükrü Ersoy ve Ahmet Ercan'dan Önemli Uyarılar Var

Manisa'da Korkutan Deprem! Prof. Dr. Şükrü Ersoy ve Ahmet Ercan'dan Önemli Uyarılar Var
Manisa'nın Soma ilçesi saat 01.36'da 4.8 büyüklüğünde deprem sallandı. Çevre illerden hissedilen deprem korku ve paniğe neden olurken deprem uzmanları Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan önemli uyarılar geldi.

AFAD, Manisa'nın Soma ilçesinde saat 01.36'da 4.8 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini duyurdu. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çevre illerden hissedilen deprem korku ve paniğe neden oldu.

Bölgede artçı sarsıntılar da meydana gelirken deprem uzmanları Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan uyarılar geldi.

DEPREM MARMARA'DAKİ FAYI TETİKLER Mİ?

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk canlı yayınında "Deprem Marmara'daki fayı tetikler mi?" sorusuna yanıt verdi. Ersoy, "Marmara'daki deprem ayrı burayı etkilemesi söz konusu olamaz" dedi.

kapak-20-rmfj-cover.jpeg
Şükrü Ersoy

Ersoy şunları söyledi:

"Ülkemiz bir deprem ülkesi. 4.8 insanların kaygı duyacağı bir deprem. Uzun süreden beri bir deprem yok Batı Anadolu'da 1970'lerden beri. Türkiye'de 5.5'in üzerindeki depremler hasara neden olduğu düşünülürse 4.8 ciddi bir deprem. Manisa çevresinde de çok yıkıcı depremler var. 4.8 büyüklüğündeki bu deprem İstanbul'dan hissedilmez. Uzak bir yer. Bazen hissedildiği oluyor. Bursa, Çanakkale gibi illerdeki depremleri hissediyoruz. Manisa uzak hissedilmez.

Buradaki deprem Marmara'daki fayı etkilemez. Marmara'daki deprem ayrı burayı etkilemesi söz konusu olamaz."

kapak-92-za83-cover.jpg
Ahmet Ercan

DAHA BÜYÜK BİR DEPREM OLUR MU?

Prof. Dr. Ahmet Ercan ise sosyal medya hesabından bir paylaşım gerçekleştirdi. Soma'da büyük depremin en son 1919 yılında olduğunu kaydeden Ercan, "25. Haziran 2024 01.36’da Soma-Büyükışıklar odaklı M5,0 büyüklüğünde deprem olasılıkla Bergama Kırığı üzerinde boşalmıştır. Soma 1919’da M6,9’luk bir depremi yaşamıştır. Ardından daha büyük bir deprem olup olmayacağını bu aşama söylemek güçtür" ifadelerini kullandı.