Manisa'yı Geceyarısı Ayağa Kaldıran Deprem

Manisa'yı Geceyarısı Ayağa Kaldıran Deprem
Merkez üssü Manisa'nın Soma ilçesi olan 10 kilometre derinliğindeki deprem Manisalıları yataklarında yakaladı. Manisa Valisi depremin herhangi bir can kaybını yolaçmadığını açıkladı. Depremin büyüklüğünü AFAD ve Kandilli farklı açıkladı

Manisa'nın Soma ilçesinde saat 01.36'da meydana gelen deprem, bölge sakinleri için korkutucu anlar yaşattı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin büyüklüğünü 4.8 olarak belirlerken, Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5 olarak ölçtü. Deprem, yerin 10.24 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve Manisa'nın yanı sıra İzmir ve çevre illerden de hissedildi.

Deprem anı, güvenlik kameralarına yansıdı ve bölgedeki panik anlarını gözler önüne serdi. Can kaybı ve maddi hasar olup olmadığı konusunda henüz net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yetkililer sahada çalışmalarına devam ediyor.

Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de 33 yıldır bu kadar sık deprem yaşandığını ilk kez gördüğünü belirtti. Deprem bilimci Övgün Ahmet Ercan ise, depremin Bergama Kırığı üzerinde meydana geldiğini ve ardından daha büyük bir depremin olup olmayacağını söylemenin şu an için zor olduğunu ifade etti.

Soma, tarih boyunca büyük depremlerle karşı karşıya kalan bir bölge olarak biliniyor. En son 1919 yılında M6.9 büyüklüğünde bir deprem yaşamıştı. Deprem sonrası, bölge halkı tedirginlik içinde yetkililerden gelecek açıklamaları bekliyor.