Köprü geçiş cezaları protesto edildi
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 11.05.2019 18:00

Köprü geçiş cezaları protesto edildi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yasak geçişlerle ilgili cezaları protesto eden hafif ticari araç sürücüleri eylem yaptı. Yenikapı Miting alanında toplanan çok sayıda sürücü, araçlarıyla konvoy halinde Anadolu yakasına geçti.

Sosyal medyada ’15 Temmuz Köprüsü Panelvan Ceza Mağdurları’ isimli oluşumu kuran grup, Yenikapı’da bulunan etkinlik alanında toplanarak konvoyu oluşturdu. Sürücüler, ‘UKOME İhlal cezası neden mesaj gelmiyor’ ve ‘Vatandaş bu yükü taşıyamaz’ yazılarının bulunduğu dövizleri araçlarının camlarına astı. Yenikapı etkinlik alanından yola çıkan sürücüler, Üsküdar Nakkaştepe’ye doğru kornalar eşliğinde tek şeritten gitti.

Haksız ve anlamsız cezalar silinecek

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu mağdur vatandaşların eylemine katıldı. Ağaoğlu, haksız ve anlamsız cezaların silineceğini belirterek, bundan sonra küçük araçların da köprüden serbestçe geçebilmesinin sağlanacağını söyledi.  

Yaklaşık 100 gündür kesilen cezalar biriktiğini ifade eden Aydın Ağaoğlu, “Cezalar her gün tek tek kesildi ama bir anda gönderildiği için çok büyük meblağlara ulaştı. Bazı insanlarımızın uykuları kaçtı. Kimisi arabasını sattı kimi işinden ayrıldı ve aldığı tazminatı bu geçiş paralarına ödedi. Kimisi de kredi çekti. En kısa sürede bu tahsil edilmiş bedellerin iadesi ve geçişlerin serbestliğiyle ilgili yasal düzenleme yapılmalı. Mutlu sona ulaştık. Bugün gülümsüyoruz ama günlerce bu insanlar uyuyamadılar. Bugün beşinci toplantımız. Bu beşinci toplantı şükran toplantısıdır” dedi.

Bu siyasi bir yatırım değil, hizmettir

Uygulamanın hayata geçmesinin siyasi bir yatırım olmadığı, hizmet olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi açıklaması var. ‘Tüm birinci sınıf araçlar aks aralığı 3.20 altında ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş hakkı vardır’ İBB bunu internet sitesinden duyurmuş ve bu konu haber olmuş. Geçtiğimiz hafta konuyu Kamu Baş Denetçisine anlattık, belge ve evraklarımızı sunduk. Karayollarının bu cezayı kesebilmesi için cezaya kaynak gösterdiği 6001 sayılı kanunun 15. Maddesi 2. Fıkrasına uyması gerekir. O maddeye göre Karayollarına getirilen erişim kısıtlamaların resmi gazetede yayınlanması lazım buna da uyulmadı. Bu esastan da sakat, cezaların kanuni ilkesine de aykırı. Bu cezalar hukuka da dayanmadığı için bu cezaların kaldırılması siyasi idare tarafından yapılmasaydı yargı erki tarafından sağlanacaktı” diye konuştu.

Gündem