Konda araştırması: Toplumun yüzde 69'u adalete güvenmiyor

Konda araştırması: Toplumun yüzde 69'u adalete güvenmiyor
Konda'nın Türkiye genelinde 3 bin 285 kişi ile yaptığı araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 69'u, adalet sistemine güvenmiyor, yüzde 72'si ise insanların haksız yere tutuklandığını düşündüğünü söyledi.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) talebiyle, 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında 68 il, 383 ilçede toplamda 3 bin 285 vatandaşla, "Hapishaneler ve Mahpuslar Algı Araştırması" başlıklı bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları, İnsan Hakları Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Buna göre, araştırma için telefonla yapılan görüşmelerde vatandaşlardan yüzde 1,8’i doğrudan kendisinin gözaltına alındığını, yüzde 1,2’si tutuklandığını, yüzde 1,2’si ise hakkında denetimli serbestlik kararı verildiği bilgisini paylaştı.

Araştırmaya göre, gözaltına alınanların yüzde 19'u kadın, yüzde 81'i erkek; tutuklananların yüzde 31'i kadın, yüzde 69'u erkek; denetimli serbestlik yaşayanların ise yüzde 23'ü kadın, yüzde 77'si erkek.

Yüzde 69'u adalet sistemine güvenmiyor

Anka'nın haberine göre, görüşülen 3 bin 285 kişinin yüzde 69'u, Türkiye'deki adalet sistemine güvenmediğini bildirdi. Yakını tutuklu olanların adalete güven oranı yüzde 24 iken adalete güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 76. Yakını tutuklu olmayanların adalete güveni yüzde 32, güveni olmayanların oranı ise yüzde 68.

Araştırmaya göre, kadınların yalnızca yüzde 32'sii adalete güveniyor. Bu oran erkeklerde ise yüzde 30. Kadınlar yüzde 68 oranında adalete güvenmediğini belirtirken, erkeklerin ise yüzde 70'i adalete güvenmiyor.

Yüzde 72: İnsanlar haksız yere tutuklanıyor

Araştırmada bir diğer dikkat çeken soru ise, "Türkiye’de insanların haksız yere hapishaneye konulduğunu düşünüyor musunuz?" oldu. Görüşülen vatandaşlardan yüzde 72'si insanların haksız yere hapishaneye konulduğunu düşünüyor. Yakını tutuklu olanların bu soruya yüzde 80 olarak evet derken, yakını tutuklu olmayanların oranı ise yüzde 70.

En çok kadına haksızlık yapılıyor

Vatandaşlara, "Hangi gruplara yönelik haksızlık yapılıyor?" diye sorulduğunda, yüzde 42 oranla kadınlar yanıtını verdi. İkinci sırada yüzde 35 ile gazeteciler, üçüncü sırada yüzde 33 ile siyasi muhalifler, dördüncü sırada yüzde 28 ile Kürtler, ardından yüzde 21 ile Aleviler, yüzde 19 ile Türkler geliyor.

Adalete güven

Öte yandan araştırma sonuçlarında, Türkiye'de adalet sistemine güvenmediğini söyleyen Türk vatandaşların oranı yüzde 64 iken, Kürt vatandaşların oranının yüzde 85 olması ise dikkat çekti.

Etiketler :