Kilis’in Suriye sınırında yoğun top atışları

Kilis’in Suriye sınırında yoğun top atışları
IŞİD ile muhalif gruplar arasında çatışmaların sürdüğü Kilis sınırındaki Suriye topraklarının birçok noktasında öğleden sonra yoğun gerginlik hakimdi.Alevler sınır hattında mayınlı araziye ulaştı ve mayınların da...

IŞİD ile muhalif gruplar arasında çatışmaların sürdüğü Kilis sınırındaki Suriye topraklarının birçok noktasında öğleden sonra yoğun gerginlik hakimdi.

Alevler sınır hattında mayınlı araziye ulaştı ve mayınların da peş peşe patlamasına yol açtı. IŞİD’in Es-Selame Sınır Kapısı’nı almaya çalıştığı bölgedeki top sesleri panik oluşturdu. IŞİD militanları ile muhalif grupların bir araya gelerek oluşturduğu Fetih Ordusu arasında çatışmaların aralıklarla devam ettiği Suriye’nin Türkiye sınırındaki Soran, Ebil, Karamezra ve Baragat köylerinde öğleden sonra dumanlar yükselmeye başladı.

Önce hava bombardımanından yükseldiği sanılan dumanların, sınır hattındaki köylerde bulunan anızların ateşe verilmesinden kaynaklandığı anlaşıldı. Rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayıyan alevler, kısa süre sonra sınır hattındaki alanda bulunan mayınlı bölgeye de ulaştı ve bu sırada bazı mayınlar infilak etti.

Yangının Türkiye tarafına sıçramaması için sınır hattındaki Ardıçlı Köyü sakinleri ile bu köyde bulunan sınır karakolundaki askerlerin önlem almaya çalıştı.