Kılıçdaroğlu'ndan yeni video!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan akşam saatlerinde yaptığı bir paylaşımla saat 22:00 için çağrıda bulunmuştu. CHP Lideri saatler 22:04'ü gösterdiğinde yeni bir video paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yeni bir paylaşımda bulunmuş, attığı tweet ile kamuoyuna saat vererek buluşma çağrısı yapmıştı.

Kılıçdaroğlu, paylaşımına "Bu akşam 22.00'de, burada buluşalım." notu düşmüştü.

Yeni video paylaştı

Saatler 22:04'ü gösterdiğinde Twitter hesabından yeni bir video paylaşan Kılıçdaroğlu, paylaşımında, "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere" ifadelerini kullandı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ayrıntıları

Sevgili halkım. İyi akşamlar, evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Milletimize baş sağlığı dileyerek başlamak istiyorum sözlerime. Terörle mücadelede şehit düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şehit ailelerimizin, milletimizin başı sağ olsun.

Uzun zamandır sohbet edemedik. Kısmet bugüneymiş. Bu akşam sizi neden davet ettim evime?

Çok sorun birikti ve emin olun ki çok çalışıyoruz. Biz iktidara geldikten sonra bakarız demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Güzel günler yakın ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz.

'Ceberrut bir iktidar var kaşımızda'

İktidara geldiğimizde ivedilikle ve kolaylıkla çözeceğimiz sorunlar muhalafetteyken maalesef zaman alabiliyor. İnatla hayat kalitenizi düşüren ceberrut bir iktidar var kaşımızda. Oysa insanımız çok mütevazi. Bir evi, bir arabası, güzel, huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Sadece bu. Bu bile çok görülüyor insanımıza. Bakın yoksulların, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki aileler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf çocuklarının basamakları tırmanarak standart atlama oranı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere, 5'li çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı.

İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV...

'Sıfır araç alma ihtimali kalmadı'

Türkiye'de bir araç alırken dünyada en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz. Yemiyor aracın bedeli ile birlikte, bu verginin de vergisi olarak yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına. Bakın Almanya'da 15 bin Euro olan sıfır bir aracın fiyatı, biz de vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya'daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95'inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı.

'Vergileri 4'te 1'i oranla indireceğiz'

Şimdi açıkça çağrı yapıyorum, ilk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık 4'te 1'i oranla indirmek olacak. Biliyorsunuz gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim, o baki. Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz.

'İkinci el fiyatına sıfır araç alacaksınız'

Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın fiyatına sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan bir araca binmek sizin de hakkınız. Bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu hayatta çok kazanan, fakirin fukaranın hayatının iyileştirilmesi için de beytülmâla katkıda bulunmalıdır.

'Saray yoksuldan aldı sermayeye verdi'

Saray yoksuldan aldı varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir. Tekrar ediyorum bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin araba almayın. İktidara geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlarda uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine.

Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlarda biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten böyle devam ederse onlarda biliyor ki onlar için de yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır.

Kalın sağlıcakla.