Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Zulmün artık sona eriyor

Canan Kaftancıoğlu kararının ardından CHP il teşkilatları Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla CHP İl Başkanlığı önünde toplandı. Kılıçdaroğlu konuşmasında "Erdoğan'a sesleniyorum; sen iki yüzlüsün, fırsatçısın, manipülatörsün, bir zorbasın. Zulmün ve küstahlığın artık son buluyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 08:36

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Kararın ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın" ifadelerini kullandı.

de6e2743-3361-4675-bbdf-b8ba58335144.jpg

'Hak Hukuk Adalet'

Bu çağrının ardından CHP İstanbul İl teşkilatı da bütün üyelerini İl Başkanlığı önünde toplanmaya çağırdı. Saat 18:00'den itibaren toplanmaya başlayan CHP'liler, Kaftancıoğlu'na 'yalnız değilsin' mesajı verdi. Kalabalıktan 'Hak Hukuk Adalet', ''Faşizme karşı omuz omuza', "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" ve "Zincirleri kıra kıra geliyoruz" sloganları yükseliyor.

İmamoğlu da İl Başkanlığında

CHP milletvekilleri ve il teşkilatının, İl Başkanlığı önünde toplanmasının ardından İBB Başkanı İmamoğlu da Kaftncıoğlu'na destek vermek için alana geldi.

Kılıçdaroğlu konuşma yapacak

Canan Kaftancıoğlu İl Başkanlığı'na geldi. Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu'nun birlikte açıklama yapması bekleniyor. Bina önündeki kalabalık artarken Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkanını karşılamak üzere bina dışına çıktı.c40b77f4-2bb1-48dd-95dd-582150237105.jpg

Kılıçdaroğlu'ndan açıklama

CHP Genel Başkanı İstanbul İl Binasına geldi. Kılıçdaroğlu burada toplanan halka sesleniyor...

"Yönetenlere yönetene Erdoğan'a sesleniyorum; sen iki yüzlüsün, fırsatçısın, manipülatörsün, bir zorbasın. Zulmün ve küstahlığın artık son buluyor. Erdoğan yaklaşan gök gürültüsünü duyuyor musun? Bu gürültü emeklilerimizin gürültüsüdür. Bu gürültü mahallelerini sığınmacılara sattığın insanların gürültüsü. Bu gürültü elektriğini kestiğin insanların karanlıktaki sesi. Özgürlüğün şarkısını duyuyor musun?

Her bir vatandaşın onuruyla ve özgürce yaşayabileceği bir ülke yaratacağız. En karanlık anın şafağa en yakın anın olduğunu biliyoruz, hep birlikte seslendiriyoruz. Erdoğan biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin iyiye gideceğini bu zulmün de son bulacağını bir kez daha huzur ve sükunetin bu ülkeye geri geleceğini biliyoruz. Bütün bu acımasızlıkla senin zayıflıklarından doğuyor. Sen zayıfsın biz güçlüyüz.

'Canan'ın arkasında koca bir halk var'

Cezalandırmaya çalıştığın Canan'ın arkasında bir dolu halk var. Canan cesurdur, Canan yüreklidir.

21 Mayıs'ta Bursa'da miting yapacaktık. Artık mitingin adresi İstanbul'dur. İstanbul'da yapacağız.

Zalimin zulmü karşında asla geri adım atmayacağız. Hiç endişe etmeyin. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.