Kılıçdaroğlu: Lozan’ın bayram olması için kanun teklifi vereceğiz

Kılıçdaroğlu: Lozan’ın bayram olması için kanun teklifi vereceğiz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa Görükle Kültür Merkezi’nde düzenlenen Büyük Mübadil Buluşması’nda Rumeli - Balkan kökenli vatandaşlar ile bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa Görükle Kültür Merkezi’nde düzenlenen Büyük Mübadil Buluşması'nda Rumeli – Balkan kökenli vatadaşlar ile bir araya geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorularını ve taleplerini dinleyerek çözüm önerilerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Nilüfer Belediyesi tarafından Görükle İpek Spor Sahası'nda gerçekleştirilen Rumeli-Balkan vatandaşlar ile buluşma programına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu, “Tek bir arzum var, Türkiye coğrafyasının barış içinde yaşaması. Tek bir arzum var, sadece ülkemizde değil, bütün bölgemizde dünyada barışın olması. Mustafa Kemal'in arzusu buydu. O bunun için mücadele etti. O, savaş meydanlarının kahramınıydı ama savaş meydanlarından sonra barışın da kahramanıydı. Barışı savundu her yerde. Savaşın bütün acımasızlığına yaşamı boyunca tanık olmuştu” ifadelerini kullandı.

'Meclis açıldığında vereceğimiz ilk kanun teklifi Lozan ile ilgili'

Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 99. yıl dönümünden bir gün önce, Lozan ile ilgili mesajlar veren CHP lideri, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tapu senedidir. Lozan'ı eleştirenler var. Eleştirenler, Türkiye'yi bilmiyor. Lozan'ı eleştirenler Türkiye'yi, cumhuriyeti, demokrasiyi sevmiyor” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Bizler Lozan'ın büyüklüğünü evlatlarımıza anlatmalıyız. Gençlerimize anlatmalıyız. Lozan'ın bir bayram olması gerektiği ifade edildi. Hepinize söz veriyorum. Parlamento açıldığında vereceğimiz ilk kanun teklifi, Lozan'ın bir bayram olmasının kabul edilmesinin kanun teklifi olacak” açıklamasında bulundu.

image small

'Mültecileri geri göndereceğim'

Mülteci konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Size sözüm söz. Irkçılık yapmadan ama bütün mültecileri kendi ülkelerine davulla zurnayla göndereceğim. Kendi ülkelerinde yaşayacaklar. Irkçılık yapmıyorum. Onların da birer insan olduğunu biliyorum. Onların da barış içinde, huzur içinde kendi ülkelerinde yaşamaları gerektiğini biliyorum. O nedenle önce barışı sağlayacağız. Yollarını, hastanelerini yapacağız. İstihdam alanlarını yaratacağız ve kendi ülkelerinde barış içinde yaşayacaklar” dedi.

'Bize katılın'

Balkan göçmenlerine seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bütün Balkan göçmenlerinden istirhamımdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün partisine geleceksiniz. Bize katılacaksınız. Oy vereceksiniz ve beraber yürüyeceğiz. Beraber mücadele edeceğiz. Bu mücadele hak mücadelesidir, adalet mücadelesidir, haksızlıkları sonlandırma mücadelesidir. Mustafa Kemal'in hemşehrisi olmak kolay değildir, sıradan bir olay değildir. Onun kültürünü, onun ideallerini yaşatmaktır….Daha itibarlı bir Türkiye istiyorsanız Bize katılın. Hak, hukuk, adalet istiyorsanız bize katılın” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Görüş birliğine vardık