Kılıçdaroğlu Halk Ekmek’in 4. fabrikasının açılışında: Her eve önkoşulsuz girmesi lazım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul Halk Ekmek’in dördüncü fabrikası, ‘Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada CHP'li belediyelerin icraatlarını anlattı. Ekmeğin Anadolu kültüründe kutsal olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu kadar değer verdiğimiz ekmeğin, her eve önkoşulsuz girmesi lazım" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek’in dördüncü fabrikası, ‘Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Törene; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra; CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Yüksel Taşkın; TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu katıldı.

'Koruyor, yaşatıyor ve yeniliyorsunuz'

Törende, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in mesajı okundu. Akşener, mesajında, “Şanlı zaferi ile bizleri gözbebeğimiz İstanbul’a kavuşturan Fatih Sultan Mehmet Han’ın, bir bilim, kültür ve sanat yuvası olarak emanet ettiği şehrimizi; İstanbul’un her daim Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya hatırlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür’ vizyonu ile koruyor, yaşatıyor ve yeniliyorsunuz" dedi.

Teşekkür etti

Yerebatan Sarnıcı'ndaki çok beğenilen restorasyona da değinen Akşener, "Büyük bir emekle gerçekleşen çalışmalarınızı koruyarak gelecek nesillere taşıdığınız, milletimizin ihtiyaçlarını gözeterek, Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası’nın açılışını gerçekleştirdiğiniz için şahsınız başta olmak üzere özveriyle, azimle ve kararlılıkla çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütün birimlerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

'Bütün bunları aşacağız'

İmamoğlu’nun açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu da bir konuşma gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, büyük emek harcandığını belirterek İBB'nin çalışmalarını İstanbulluların takdir ettiğini söyledi. "Büyük baskılar gördüğünüzün de engellenmek istendiğinizin de farkındayım" diyen Kılıçdaroğlu, "İstanbul gibi rant yaratan bir kentin sosyal demokrat bir belediye başkanı tarafından yönetilmesinin hazmedilmediğinin de farkındayım. Ama bütün bunları aşacağız; sadece İstanbul’da değil, bütün Türkiye’de bu anlayışı egemen kılacağız. Herkesin emin olmasını isterim" ifadelerini kullandı.

'Ekmeğin her eve koşulsuz girmesi lazım'

Ekmeğin Türkiye kültüründe nimet olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Ekmeği kutsayan ve o gelenekten gelen bir toplumuz. Bu kadar değer verdiğimiz ekmeğin, her eve önkoşulsuz girmesi lazım" diyerek, ekmeğin pahalı olmaması gerektiğini ve insanların da rahatlıkla alabileceği bir ekonomik güce kavuşmalarının lazım olduğunu vurguladı. İnsanların evlerine ekmek dahi alamadıklarını söyledi.

'Hiçbir çocuk yatağa aç girmeycek'

CHP'li belediye başkanlarının olduğu her yerde hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi üzerine ahdi olduğunu belirten Kılıçadroğlu, "Bunu Allah nasip eder, milletin oyları ile göreceksiniz bütün Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Her evde huzurun, bereketin, sevginin, saygının, hoşgörünün olduğu bir iklimi Millet İttifakı olarak yaratacağız. Bizim ahdimizdir bu" dedi.

'Kavgasız toplum'

Kavgasız, kendi içinde barışık bir toplum; herkesin inancına, kimliğine saygı duyulduğu, herkesin yaşam tarzına saygı duyduğumuz bir toplumun yaratılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Beraber yapacağız. Demokrasi, sevgi, hoşgörü içinde yapacağız. Kinden, öfkeden, intikam duygusundan uzaklaşarak yapacağız. O duyguları ruhumuzdan söküp atacağız" diye konuştu.

Ayrışmaların yaşandığını, kavga eden bir toplum haline gelindiğini ve kadın cinayetlerinin de arttığının farkında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yoksulluğun derinleştiğini de biliyorum. Ama Sayın Başkan dedi ki, ‘asla biz umutsuz değiliz’ dedi; ‘bütün baskılara rağmen umudu büyütüyoruz.’ Aynı umudu Türkiye sathında da büyüteceğiz, umudu güçlendireceğiz. Herkesin bundan emin olmasını isterim" ifadelerini kullandı.

'150 günde 150 proje'

"Sayın Başkan dedi ki, ‘bizi yalnız bırakma.’ ‘Bizim açılışlarımıza gel.’ ‘Güzel hizmetler yapıyoruz.’ Evet, güzel hizmetler yapılıyor" diyen Kılıçdaroğlu, İstanbul'a hizmet etmenin Türkiye'ye hizmet etmek olduğunu belirterek, İstanbul'un 3 büyük imparatorluğa başkentlik ettiğini ve kadim bir şehir olduğunu vurguladı.

CHP'li belediyelerin icraatlarını anlattı

CHP’li belediyelerin, bütün engellemelere rağmen, güzel işler yaptığını söyleyen Kılıçdaroğu, sadece bugün değil tarihlerinde de yaptıklarını belirtti. Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Acaba CHP’li belediyeler, tarihte ilk neleri başlattılar diye yerel yönetimlerden sorumlu arkadaşıma dedim ki, ‘şöyle bir tablo çıkarabilir misin’ bana diye… İlk ekmek fabrikası burada, 1977; Ahmet İsvan döneminde yapılmış. Ankara’da 1979’da rahmetli Ali Dinçer yapmış. Demek ki ekmeğin kutsiyetini bilen, her eve girmesini sağlayan ve bu konuda ilk adımı atan CHP’li belediyeler olmuş. Metro… İstanbul’da metronun ilk kazmasını vuran, bugün aramızda, Sayın Nurettin Sözen. Ankara’da Sayın Murat Karayalçın, İzmir’de Yüksel Çakmur. ‘Metroları biz yaptık’ diyorlar. İlk temelini atan, mücadelesini veren, kaynağı sağlayan CHP’li belediyeler. İlk tercihli yol uygulaması. Nereden kaynaklanıyor, tercihli yol yapıyoruz. İstanbul’da Aytekin Kotil döneminde yapıldı. Ankara’da Ali Dinçer döneminde yapıldı. 0-1 yaş arasındaki çocuklara süt dağıtımı…İstanbul’da ilk kez Sayın Nurettin Sözen başlattı. Sayın Sözen’den sonra kesildi, uzun bir süre vazgeçildi.

Ama sonra İstanbullular genç birisini seçtiler, Sayın Ekrem İmamoğlu… Söz verdi ve hayata geçirdi. Ama biz yaptığımız çalışmaları, yoksullara yaptığımız katkıları; sağ elin verdiğini sol el görmeyecek felsefesi içinde yaptığımız için bugün ülkeyi yöneten kişi, Sayın İmamoğlu’nu eleştirdi: ‘Hani, süt dağıtıyordunuz, nerede kaldı bu sütler?’ Oysa, aylardır dağıtılıyordu. Ama o illa fakirleri dizeceksin, reklamını yapacaksın, sonra sütü vereceksin; öyle düşünüyorlar. Biz öyle değil. Biz inancımıza, kimliğimize; yoksulun onuruna saygı duyan bir gelenekten geliyoruz. Dolayısıyla yeni başlattı, bugün İzmir’de de pek çok ilde de benzer uygulamalar var. Hamidiye suyu.

Yine rahmetli İsvan döneminde, Hamidiye suyu da satılarak, İstanbullulara sunuldu. İlk tanzim satış mağazaları, İzmir’de başladı. İstanbul’da Kağıthane’de 1974 yılında Celal Altınay döneminde yapıldı. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nin trafiğe kapatılması ve nostaljik tramvayın konması Sayın Sözen döneminde yapıldı. Kente güzellik katmak, kentin estetiğine hizmet etmek, bir nostaljiyi bir anıyı yaşatmak için bir kültür insanı, güzel bir siyasetçi olan Sayın Sözen dönem başlattı. Belediyelerin örgütlendiği, konut yapı kooperatifleri, kentsel dönüşümler… Bunu da ilk yapan, uluslararası ödüller alan yine belediye başkanlarımız."

'Kentle kırsal arasında sağlıklı diyalog'

Kentle tarım arasında, kırsal kesim arasında sağlıklı bir diyalog kurulmasını; kentteki kaynakların kırsala aktarılmasını ve kırsalın üretimini kentte tüketmek için bir yol, yöntem bulunmasını sağlayanın yine CHP’li belediyeler olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Tunç Soyer'in tarımsal üretim ve araştırma merkezi kurduğunu hatırlattı. Benzerini ise yine geçmişte CHP'li Silivri Belediye Başkanı'nın yaptığını söyledi. İlk Uzay Evi’ni, çocuklar için kuran, açanın da Yılmaz Büyükerşen olduğunu anımsattı.

'Bu halk kadirşinastır'

Kılıçdaroğlu, "Sayın Başkan, 16 milyonluk bir kenti yönetiyorsunuz. ‘16 milyon’ diyoruz ama, aslında 20 milyonun üstünde bir nüfus var burada. Bu kente hizmet etmek olağanüstü çabayı gerektiriyor. Bu kente hizmet etmek için aynı zamanda liyakatli kadrolarla çalışmak gerekiyor. Buranın temelini attığımız süreçle bitti sürece baktığımız zaman liyakatli kadrolarla, kararlı kadrolarla azimli bir ekiple çalıştığınızı görüyoruz. Bu çerçevede yine bütün İstanbulluların huzurunda teşekkür etmek isterim. Çalıştığınız sürece göreceksiniz. Bu halk kadirşinastır. Halk, hakkını ve desteğini verir. Bu çerçevede bakmak lazım, bu çerçevede çalışmak gerekiyor" dedi.

Adalet vurgusu

Türkiye'nin şu anda en fazla ihtiyaç duyduğu şeyin adalet olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, hapishaneler tıkabasa doluysa adalaet olmadığını vurguladı ve "Uyuşturucu baronları dışarıda ama, ekmek çaldı diye insan hapisteyse bu ülkede adalet yoktur. Uyuşturucu baronlarının desteklediği bir siyasal iktidar varsa bu ülkede adalet yoktur, olamaz. Adaleti sağlayacağız her alanda. Ekmekte de adalet, suda da adalet. Mahkemede de adalet. Kurda da adalet, kuşa da adaleti sağlayacağız. Sözüm sözdür, söz. Adaleti sağlayacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye. Kendi içinde barışık olan bir Türkiye’yi millet ittifakı olarak, ayağa kaldıracağız. Ve beraber bu güzel Türkiye’yi yöneteceğiz. Hep birlikte” diye konuştu.

Kaynak:ANKA