Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu: Uzun araba kuyrukları oluştu

Avrupa'da yaşayan ve tatil için Türkiye'ye gelen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu. Sırp-Bulgar sınırında çok bekletildiklerini belirten yolcular Türkiye'ye gelince bütün çilelerini unuttuklarını söyledi.

Avrupa ülkelerinde yaşayan ve okulların tatil olmasıyla Türkiye'ye doğru yola çıkan gurbetçiler, Edirne'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu.

Kara yolunu tercih edenler, Sırbistan ve Bulgaristan'ın yavaş çalışmasından da şikayet etti. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri gurbetçilerin gelişlerinde artış olmasıyla tedbirleri artırdı. Peron sayısının 10'dan 12'ye çıkarıldığı Kapıkule'de gümrük ve polis personel sayısı da artırıldı. Gurbetçiler bu çalışmaların yapılmasıyla ülkeye girişlerinde sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi.

kapikulede-gurbetci-yogunlugu-2357-dhaphoto10.jpg

Yaklaşık 750 bin kişi ülkeye girdi

Trakya Gümrükler ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule, Hamzabeyli ile Yunanistan'a açılan Pazarkule ve İpsala ile Kırklareli'nden Bulgaristan'a açılan Dereköy sınır kapılarından 25 Haziran'dan bu yana ülkeye 750 bine yakın gurbetçi giriş yaptı.

'6 hafta kalacağız'

Tatili ailesiyle memleketi Kahramanmaraş'ta geçirmek için Belçika'dan gelen Ökkeş Karapınar, Bulgaristan sınırında 6 saat beklediğini söyleyerek, "Dünden beri yoldayız. Bulgaristan’da giriş yaparken almadılar. Sırbistan’da aynen almadılar. Sırbistan-Bulgaristan girişinde 6 saat bekledik. Türkiye’ye geldik çok memnun olduk. Kahramanmaraş’a gideceğiz. Türkiye’de 6 hafta kalacağız. 2 seneden beri gelmiyorum" dedi.

kapikulede-gurbetci-yogunlugu-2357-dhaphoto4.jpg

'Almanya, Hollanda hepsi tatile çıktılar'

2 gündür yollarda olduğunu belirten Cem Kılınç da "Afyon Bolvadin’e gidiyoruz. 5 hafta diye düşünüyoruz. Perşembe günü akşamı yola çıktık. Sadece Sırp’ta çok sorun yaşadık. Sırp’tan Bulgaristan’a girişte 6,5 saat bekledik. Gelen çok, aşırı çok. Almanya, Hollanda hepsi tatile çıktılar. Ülkemize gurbetçilerimiz geliyor. Yollar kalabalık, herkes dikkatli olsun. Kimse hız yapmasın" ifadesini kullandı.

Kaynak:DHA