Kadıköy'de kiliseye saygısızlığa gözaltı

Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'nin giriş kapısındaki duvarın üstüne çıkan bazı kişiler müzik eşliğinde dans etti. Görüntülere çok sayıda tepki geldi. Dans eden üç kişi gözaltına alındı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Temmuz 2021 11:26
Kadıköy'de kiliseye saygısızlığa gözaltı

İstanbul Kadıköy'deki Altıyol Meydanı'nda trafiğe kapalı alanda dün akşam saatlerinde yoğun kalabalıklar oluştu. Surp Takavor Kilisesi'nin önündeki yaya yolunda ise bir grup müzik eşliğinde eğlendi. Bu sırada kalabalıktan 3 kişi kilisenin giriş kapısının üzerindeki duvara çıktı.

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı / Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, sosyal medya hesabından görüntülere tepki verdi. Paylan, "Kadıköy’deki kilisemize saygısızlık yapanları ve yol verenleri kınıyorum. İçişleri Bakanlığı derhal her daim polis olan o noktadaki polisler hakkında soruşturma açmalıdır!" diye yazdı. 

Görüntülere çok sayıda tepki geldi.

Gözaltına alındılar

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bir grubun Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'nin duvarının üstüne çıkarak müzik eşliğinde oynamasına ilişkin soruşturma başlattı.

Savcılık, soruşturma kapsamında, kimliğini tespit ettiği şüphelilerin yakalanmasına yönelik emniyet güçlerine talimat verdi.

Polis ekipleri yaptıkları çalışmada, kilise duvarının üstüne çıkarak oynadığı iddia edilen 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

İstanbul Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "11.07.2021 Pazar günü saat: 00.55 sıralarında Caferağa Mahallesi Khalkedon Meydanında, Surp Takavor Kilisesi'ne araçla gelen bazı şahısların, giriş kapısı üzerine çıkarak uygunsuz davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda; şüpheli Y.E.U ve Ö. F.A ile aracın sahibi O.Y adlı şahıslar 12.07.2021 günü ikametlerinde yakalanmışlardır. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. İbadethaneye yapılan bu çirkin davranışı kınıyoruz" denildi.