Kaçak tarikat yurdu cinayetinde dudak uçuklatan iddia: O bina emniyet müfettişine ait

Antalya'da Erenköy tarikatına bağlı kaçak öğrenci yurdunda aşçı olarak çalışan İhsan Güney'in 18 yaşındaki Mehmet Sami Tuğrul'u katletmesinin ardından olay Türkiye'nin gündemine oturdu. Cinayet ile ilgili haberlere hızlıca yayın yasağı getirilirken detaylara halktv.com.tr’den Hazar Dost ulaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mart 2022 18:09
Kaçak tarikat yurdu cinayetinde dudak uçuklatan iddia: O bina emniyet müfettişine ait

Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşanan olayın ardından halktv.com.tr olarak olayın yaşandığı bölgeye geldik. Mahalleli, tedirgin bakışlarla olayın yaşandığı binayı seyrederken yurt binasına dair "Biz burayı aile apartmanı sanıyorduk" diyordu.

Sahiden bir aile apartmanına benzeyen yurt binası, kaçak olmasının dışında, bir şekilde usule uydurulmaya çalışılmıştı. Cinayetin işlendiği Adıgüzel Apartmanı'nda bulunan beş daire, Antalya İlim ve Kültür Derneği tarafından kiralanmış, en üst kat, bu beş dairenin yemekhanesi olarak kullanılıyordu.

Yani resmi olarak yurt olmayan bu bina, ALİMDER tarafından birden fazla daire kiralanarak 'tarikat yurduna' çevrilmişti.

Tabelası söküldü

Ajansların olay hakkında geçtiği haberde kullandıkları fotoğrafta, yurdun tabelası dikkatimizi çekmiş, derneğin adını bu görüntülerden öğrenmiştik. Fakat bugün olayın yaşandığı yere gittiğimizde, tabelanın söküldüğünü, yurdun görevliler tarafından hızlıca tahliye edildiğini gördük. Dini içerikli kitaplar kutularla taşınıyor, yurtta kalan öğrenciler, bölgedeki KYK yurtlarına gönderiliyordu.

Yurtta kalan öğrenciler, durumlarının olmadığını belirterek her dairede 7-8 öğrencinin kaldığını söyledi. Bu yurtta kalmanın aylık ödemesi ise 500 TL.

adsiz-tasarim-2021-12-08t192436-992.jpg

Kaçak yurdun binası birinci sınıf emniyet müdürüne ait

Dün yaşananların ardından emniyette görevli kaynaklarımızdan bilgi almaya çalışırken, Antalya Asayiş Şube'ye gelen ilginç bir talimat olduğunu öğrendik. Bize aktarılana göre, üst düzey görevliler, ''Bu olaya dair bilgi, belge, görüntü kesinlikle hiçbir yerde paylaşılmayacak, dikkat edilecek" demişti.

Böylesine bir olay için böyle bir talimatın gelmesi, en başından itibaren ilginçken, bugün yerel kaynaklardan emniyetin bu işin ucunu neden bu kadar sıkı tuttuğuna işaret eden bir bilgi aldık.

ALİMDER adlı derneğin kaçak tarikat yurdu olarak kullandığı cinayet mahalli ile ilgili üç kaynaktan teyit ettirdiğimiz bir iddiaya ulaştık. Kaynaklar, binanın halen Antalya'da görev yapan birinci sınıf emniyet müdürü unvanlı polis müfettişine ait olduğunu iddia ederken "Burayı bu yurda emniyet müdürünün babası kiraya vermişti" dedi.

Cenazeyi almaya babayla beraber dernek başkanı geldi

Mehmet Sami Tuğrul'un cenazesini almak için memleketinden gelen öğretmen babasına ise bugün derneğin başkanı Barış Kaplan eşlik etti. Adli Tıp'tan cenaze alınırken 30'a yakın polisin eşlik ettiğini belirten kaynaklar, babayla kimsenin konuşmasına izin verilmediğini söyledi.

Çevredeki esnafa 'Konuşmayın' baskısı

Öte yandan, olayla ilgili çevredeki esnafla konuşmak istediğimiz zaman, çekingen davranışlar sergilediklerini gördük. Birkaç soru sorduktan sonra esnaf, "Kapıdaki polisler sürekli 'Kimseye konuşmayın, ayrıntı anlatmayın' diye baskı yapıyor" diyerek bildiklerini anlatmamaları konusunda baskı gördüklerini belirtti.

Ne olmuştu?

Dün (7 Aralık) Kepez İlçesi Kültür Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde, Antalya İlim ve Kültür Derneği'nin (Alim Derneği) 4 katlı öğrenci yurdunun yemekhanesinde yurdun aşçısı İhsan Güney, henüz bilinmeyen bir nedenle Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sami öldürmüştü.