İzmit'te cemevlerine yasal statü maddesine AKP'li üyelerden ret

İzmit'te cemevlerine yasal statü maddesine AKP'li üyelerden ret
İzmit Belediye Meclis toplantısında cemevlerinin yasal statüsüne ilişkin madde AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Meclisi izlemek için gelen Alevi yurttaşlar çıkan karara tepki gösterdi.

İzmit Belediye Meclis toplantısında cemevlerinin yasal statüsüne ilişkin madde AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin toplantısında olması dolayısıyla katılmadığı meclise Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş başkanlık etti.

Kardaş’ın başkanlığında toplanan mecliste son gündem maddesi olan cemevlerinin yasal statüsünün tanınmasıyla ilgili konu görüşülürken gergin anlar yaşandı. Meclisi izlemek için gelen Alevi yurttaşlar çıkan karara tepki gösterdi.

Helallik isteyip ret oyu kullandı

Evrensel'de yer alan habere göre, AKP’li meclis üyesi Muharrem Tutuş bir önceki meclis toplantısında yaşanan gerginlikten dolayı üzgün olduğunu ifade ederek; "Benim köyümden alevi yurttaşlarımızın köylerinin arabaları geçer. Çocukluğumdan beri bu kültürü tanıyorum, Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerinden önce helalleştiğini kucaklaştığını biliyorum. Geçen ayki mecliste Başkan hanımın tahrikiyle bana seslenen arkadaşlar oldu. O arkadaşlar her kimse helalleşmek istiyorum. Keşke Başkan 2. kez bu konuyu buraya getirmeseydi. Tavşantepe’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi cemevi yaptı, İzmit Belediyesi de yapsın. Engel var mı yok. Söyleyeceğimizi söyledik. Bu meclisin konusu değil, bizim açımızdan ilkesel bir meseledir. Ne cemevleri ne Alevi vatandaşlarla ilgilidir. Bu ilkesel tavrımızın İzmit’te yaşayan hiçbir Alevi vatandaşlarımızla ilgisi yoktur” dedi.

'Alevi toplumu yurttaş değil mi?'

Bu sözler üzerine konuşan meclis üyesi Devrim Bal ise "Evet bu konu TBMM’nin konusudur bu konuda hemfikiriz ama hemfikir olmadığımız bir konu bu meselenin yerel yönetimlerin konusu olmadığıdır. Belediyeler idari ve mali özerkliğe sahip, biz de diyoruz ki madem öyle Alevi yurttaşların bu hakkını tanıyalım. Nazilli Belediyesi MHP’li bir başkan döneminde bu madde oy birliğiyle geçirildi. Mersin’de ve başka pek çok yerde aynı şekilde kabul edildi. Bu kararlar sonrası ortalık mı karıştı? Türkiye mi karıştı? En ufak bir tatsızlık duydunuz mu? Soruyorum size cemevleri ibadethane mi değil mi? Eğer cevabınız evet ise gelin bu kararı oy birliğiyle alalım. Cami yaparken, kilise, havra yaparken karar almak zorunda mıyız? Alevi toplumu yurttaş değil mi? Vergisini ödemiyor mu? Yerellerin de konusudur, değil demek bundan kaçmak demektir. Konya Selçuk, Kağıthane Belediyesi kararlar almışlar. 300’e yakın belediye bu kararı almış. Neden acılarla anılan, Alevilerin katledildiği Temmuz ayında bu karara imza atmayalım" dedi.

Bal meclisten çıkan karar ne olursa olsun mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek; “Biz burada ne karar alırsak alalım, cemevlerinin ibadethane olup olmadığına TBMM’de, diyanette, biz de karar veremeyiz. Burada alınan karar sadece bu inanca saygı duymak ve bunu tanımak anlamına gelecektir” dedi.

Fotoğraf: İzel Gözde Meydan/Evrensel