İşte IŞİD 'halifesinin' fotoğraflarla İstanbul macerası

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'in en önemli 'sözde' üst düzey yöneticileri olduğunu belirttiği "Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'nin Türkiye’de yakalandığını açıkladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin dördüncü lideri olarak bilinen Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'nin İstanbul’da yakalandığı açıklandı. halktv.com.tr’ye konuşan IŞİD’e yakın kaynaklar, iddiaları doğruladı.

Dahası, örgüt içerisinde Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi olarak da bilinen Al Sumaidai'nin 2017 yılından bu yana İstanbul’da olduğu ve bazı eylemler için talimat verdiği iddia edildi.

IŞİD’in son halifesi olarak ilan edilen Al Sumaidai'nin İstanbul’da düzenlenen operasyonla yakalandığına dair Oda TV’de çıkan haberin ardından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Al Sumaidai'nin yakalandığını söyledi.

ODA TV’nin haberinin ardından ulaştığımız IŞİD’e yakın kaynaklar da ‘son halifenin’ İstanbul’da yakalandığını halktv.com.tr’ye doğrulamıştı.

Sağ tarafta Al Sumaidai'nin IŞİD’de olduğu dönemdeki hali bulunurken sol tarafta yakalandığı anda çekildiği söylendi. Fotoğraf ardından Türkiye’deki bazı sayfalardan da paylaşıldı.

whatsapp-image-2022-09-08-at-23-57-57.jpeg

Bu fotoğraf hakkında konuşan örgüte yakın kaynaklar, “Sakallarının olmaması, Idlib’de olmadığının bir göstergesi olabilir” yorumunu yapıyor.

whatsapp-image-2022-09-08-at-23-58-32.jpeg

Ayrıca halktv.com.tr’nin ulaştığı başka bir fotoğraf ise bir video kesitisinden. Bu fotoğrafta da Al Sumaidai'nin üstündeki kıyafetler aynı, elleri ön tarafta birleşmiş durumda. Yüksek ihtimalle kelepçeli.

whatsapp-image-2022-09-08-at-23-55-43.jpeg

Emniyet kaynaklarının halktv.com.tr'ye ulaştırdığı yeni fotoğraflarda ise Al Sumaidai'nin hala yakalandığı gün giydiği kıyafetlerle olduğu anlaşılıyor.

İstanbul Sarıyer'de MİT ve İstanbul Emniyeti'nin yaptığı operasyonla yakalanan Al Sumaidai, çeşitli birimlerce günlerce sorgulandı.

whatsapp-image-2022-09-08-at-23-56-56.jpeg

Al Sumaidai'nin yakalandığı anda çekilen görüntüsüyle son yayınlanan görüntüsünde zayıfladığı, aynı giysileri giyindiği ve sakalanın uzadığı görülüyor. Bu iki fotoğraftan, Al Sumaidai'nin yakalandıktan sonra uzun bir süre sorgulandığı anlaşılıyor.

whatsapp-image-2022-09-08-at-23-56-22.jpeg

Öte yandan güvenlik kaynaklarına göre IŞİD halifesinin canlı ele geçirilmesi, örgütün ağlarını anlamak açısından oldukça önemli.

Arka plan

IŞİD’in Suriye ve Irak’ın büyük kısmında egemen olduğu dönemde halifesi olan Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ABD tarafından yapılan operasyonla öldürülmesinin ardından Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi yeni halife olarak açıklanmıştı. Şubat 2022’de yapılan operasyonla da Kureyşi öldürülmüştü. İki halife de HTŞ’nin yönetiminde olan Idlib’deydi.

Şubat 2022’deki operasyonun ardından örgüt, normalden daha uzun bir süre sonra yeni halifesini açıkladı. Yayınlanan ses kaydında, yeni liderin Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi (Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai) olduğu belirtildi.

Kureyşi, İstanbul’a yabancı değil

Kureyşi'nin İstanbul’da yakalandığı iddiasının ardından Medyascope’tan Doğu Eroğlu hazırladığı analizde, lider olması beklenen iki kişiden birinin Cuma el-Badri, diğerinin ise Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai olduğunu belirtmişti. Cuma el-Badri hakkında hazırlanan istihbarat raporlarında da İstanbul’da olabileceğinin belirtildiğini aktarmıştı.

Suriyeli araştırmacı Hassan Hassan’ın Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin halife olarak açıklanmasından bir ay önce yayınladığı analizinde, Kureyşi’nin aslında Ebu Bekir el-Bağdadi’nin abisi (Cuma el-Badri) olduğu ve 2017’de Türkiye’ye geldiği belirtildi.

National ise Iraklı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Cuma el-Badri'nin Bağdadi’nin kuryeliğini yapmak ve Türkiye’deki militanlara talimat vermek için 2018’de İstanbul’a geçerken takibe takıldığını belirtmişti.

'Emniyet eyleminin talimatını vermiş olabilir'

Al Sumaidai'nin yakalandığı iddialarının üzerine ulaştığımız emniyet kaynakları ise MİT ve Emniyet’in 2017’den bu yana Al Sumaidai'nin peşinde olabileceğini aktardı.

Al Sumaidai'ye yönelik ilk olarak Esenyurt ve Bağcılar çevresinde operasyonlar yapıldığını aktaran kaynaklar, Al Sumaidai'ye bu kadar yakın takip yapılıyor olmasının temel nedenini 2017’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü içinde gerçekleşen saldırı olduğunu belirtti.

13 Ağustos 2017’de gözaltına alınan bir IŞİD’li, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Araçtan indirilirken sakladığı bıçağıyla İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Sinan Acar’a saldırdı. Ardından, “Neden üstü aranmadı, kelepçe takılmadı” gibi tepkilere neden olan olaydaki gerekçe iddiaya göre gözaltına alınan IŞİD’linin muhbir olmasıydı.

Emniyet içerisinde o dönem, eylem talimatını Al Sumaidai'nin verdiği konuşuldu ve bir süredir Al Sumaidai'ye yönelik istihbarat toplanıyordu. Fakat Al Sumaidai, bu süre içerisinde Suriye’ye giriş yaptı ve izini kaybettirdi.