İstanbullular Cumartesi Gecesine Dikkat! AKOM'dan Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı!

28 Eylül Perşembe günü yağışlı hava İstanbul'a giriş yaptı. Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Sultangazi sular altında kaldı. Megakente yarın gece ve pazar sabahı (30 Eylül Cumartesi-1 Ekim Pazar) için yeni uyarı geldi. AKOM, hafta sonu yağış şiddetleneceğini bildirirken sıcaklıkların 22-25 derece arasında olacağını vurguladı.

İstanbul dün (28 Eylül) sağanak yağışa teslim oldu. Beklenen yağış geldi ancak önüne çıkanı sürükledi. Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Sultangazi sular altında kaldı, evleri ve işyerlerini su bastı.

CUMARTESİ GECESİNE DİKKAT!

Sağanak yağışın etkili olduğu İstanbul'a yeni bir uyarı geldi. Hava Forum, X hesabından yaptığı paylaşımda cumartesi gecesi ve pazar sabahına dikkat çekti. Hava Forum'un uyarısı şöyle:

"Dikkat. Cumartesi gecesi ve pazar sabah arası İstanbul'da yine ağır bir yağış riski var. Özellikle Arnavutköy, Başakşehir hattı yine risk altında... Gelişmeleri takip ediyoruz..."

AKOM'DAN İSTANBUL'A HAFTASONU KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Sağanak yağışla ilgili Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) açıklama geldi. AKOM, 30 Eylül Cumartesi ve 1 Ekim Pazar günü kent genelinde kuvvetli yağış uyarısı yaparak, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.1 Ekim Pazar günü, öğle saatlerine kadar bölgesel olarak 100 kilogram ve üzeri şiddetli yağışların görülebileceğini ifade etti.

SICAKLIKLAR 22-25 DERECE ARASINDA SEYREDECEK

İstanbul'da haftasonu hava sıcaklıkları 22-25 derece aralığında seyredecek. İstanbul’da hava sıcaklıkları 5 Ekim’e kadar mevsim normalleri civarında seyrederken, 6-15 Ekim tarihleri arasında kent genelinde hava sıcaklıklarının 1 ila 3 derece azalması bekleniyor.

202f1bb0f2a221ef65d163ac0d18fad2-1.jpg
Bu sabah (29 Eylül Cuma) İstanbul Pendik'te etkili olan yağış nedeniyle araçlar suya gömüldü.

METEOROLOJİDEN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yarın için İstanbul dahil Balıkesir, Bolu, Bursa, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük, Düzce için sarı kodlu uyarıda bulundu.

İMAMOĞLU: YAĞIŞLAR PAZARTESİYE KADAR SÜRECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yağışların pazartesi gününe kadar etkisini sürdüreceğini kaydetti. İmamoğlu, “Vatandaşlarımızı yine uyarıyoruz. Buna benzer geçişleri cumartesi gecesini pazara bağlayan zaman dilimi içerisinde pazar sabahına kadar yaşayabileceğimiz noktasında arkadaşlarımızın uyarıları var” dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN UYARI

İstanbul Valiliği, kentte yarın kuvvetli yağışın etkili olmasının beklendiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmelerine göre, yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusunda yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) olmasının beklendiği aktarıldı.

Etiketler :