İstanbul Sözleşmesi davasında karar günü

İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çekilmesi yönündeki kararının iptaline ilişkin bugün Danıştay'da görülecek davada karar çıkması bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 10:44
İstanbul Sözleşmesi davasında karar günü

Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin yürürlükten kaldırılmasının iptaline ilişkin Danıştay'da görülen davada bugün karar çıkması bekleniyor.

Ne olmuştu?

İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye Cumhuriyeti bakımından 20 Mart 2021'de feshedildi. Gece yarısı Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesi kadınların tepkisini topladı. Danıştay'a çok sayıda çekilme kararının iptaline ilişkin dava açıldı.

Danıştay 10. Dairesi, 29 Haziran 2021'de yürütmenin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti, bu karara yapılan itirazın da 18 Kasım 2021'de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddine karar verildi.

Sözleşmeden çekilme kararının iptali talepli açılan 10 davayı birleştirerek 28 Nisan'da duruşma yapan Danıştay 10. Dairesi, aynı konudaki 60'a yakın davayı da 20'şerli gruplar halinde üç ayrı duruşmada ele almayı kararlaştırmıştı.

Davaya kadınlardan yoğun ilgi

Davaya yoğun katılım gösteren kadınlar, duruşmaları takip etti. CHP'li ve TİP'li milletvekilleri de duruşmalara katıldı.