IŞİD kadısına 3 kez ağırlaştırılmış müebbet

IŞİD kadısına 3 kez ağırlaştırılmış müebbet
2 Türk askerinin yakılarak öldürülme emrini veren örgütün kadısı Jamal Abdurrahman Alwi'ye 3 kez ağırlaştırılmış müebbet verildi.

IŞİD'in 2016 yılında er Sefter Taş ve Fethi Şahin'i yakarak öldürmesine ilişkin fetvayı verdiği iddia edilen örgütün kadısı Jamal Abdurrahman Alwi'ye bugün Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 3 kez ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Gaziantep'te kuşçuluk yaparak geçinen Alwi, IŞİD üyesi olmaktan yargılanırken 9 ay tutuklu kaldıktan sonra 2 Mart 2021'de serbest bırakılmıştı. Yargılandığı davanın iddianamesinde 2 Türk askerinin infaz kararına imza attığı iddia edildiği halde bu suçtan yargılanmıyordu.

halktv.com.tr'de İsmail Saymaz'ın bu skandalı ortaya çıkarması üzerine Alwi, 18 Eylül 2021'de tekrar tutuklandı. Alwi hakkında '2 Türk askerini yakın' emrini verdiği gerekçesiyle dava açıldı. Bu dava Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamayla birleştirildi.

Dava, bugün son buldu. Alwi'ye 2 Türk askerinin ölüm emrini vermekten ve anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmekten 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

alwi1.jpg

Jamal Abdurrahman Alwi

'Cezasını buldu'

Türk askerinin infaz fetvasını verdiği iddia edilen IŞİD kadısı Jamal Abdur Rahman Alwi’nin üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması, askerlerin ailelerini sevindirdi. halktv.com.tr'den İsmail Saymaz, öldürülen askerlerin babalarıyla konuştu:

Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararı üzerine Fethi Şahin’in Konya’da yaşayan babası Mehmet ile Sefer Taş’ın Iğdır’daki babası Aydın’ı aradım.

Her iki babaya “Gözünüz aydın” dedim.

Mehmet Şahin, “Sizin de gözünüz aydın. Siz bizden çok takip ettiniz” diye yanıt verdi. Karardan ötürü mutlu olduklarını anlatan Şahin, şöyle dedi:

“Mutluyuz ama bizim oğlandan ne söylemiş. Bizim oğlandan bir haber bekliyorum. Neyse ölü mü, diri mi… Ona dair hiçbir şey yok.”

Aydın Taş da “Cezasını buldu. Sizin aracılığınızla ben suç duyurusunda bulunmuştum. Allah razı olsun. Adalet yerini buldu" diye konuştu.

Kaynak:halktv.com.tr