Sefter Taş’ın babası: İddialar doğruysa, devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın

Türkiye, İsmail Saymaz’ın haberiyle Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılması fetvasını veren “IŞİD kadısı” Alwi’nin Gaziantep’te kuşçu dükkanı açıp elini kolunu sallaya sallaya gezdiğini öğrendi. Sefter Taş’ın babası, “İddialar doğruysa devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın” dedi.

IŞİD, 22 Aralık 2016 gecesi askerler Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak infaz edildiğine dair 19 dakikalık bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Türkiye, iki Türk askerinin yakılarak şehit edilmeleri için fetva veren IŞİD kadısı “Ebu Abdullah el Şami” kod adlı Jamal Abdul Rahman Alwi’nin tutuksuz yargılandığını, Gaziantep'te kuşçu dükkanı açtığını dün İsmail Saymaz'ın haberiyle halktv.com.tr'den öğrendi.

Tepkilerin ardından Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dün Alwi’yi gözaltına aldı.

'Haberi görünce tüylerimiz diken diken oldu'

Yakılarak şehit edilen Sefter Taş’ın babası Aydın Taş, Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'e konuştu. Taş, “Devlet bana ‘oğlunun intikamı kat be kat fazlasıyla alındı’ diyor. Peki, bu iddialar doğruysa bu Allah’ın cezası, elini kolunu sallayarak nasıl geziyor? Nasıl dükkân açıyor? Oğlum öleli altı yıl olacak. Benim içimdeki acıyı kim söndürecek. Ne yapmam lazım? Benim de kendimi yakmam mı lazım. İddialar doğru ise ben bu ülkede adalet diye bir şey yok, derim. Haberi görünce tüylerimiz diken diken oldu” dedi.

Oğullarının ölümünden sonra hayatlarının cehenneme döndüğünü dile getiren Taş, “Eşim kalp, tansiyon hastası oldu, psikolojisi bozuk. İlaçlarla ayakta kalıyor. İnsan günde 10 ilaç kullanır mı? Perişan vaziyetteyiz. Daha önce amelelikle geçimimi sağlıyordum, mutluyduk. Peynir, ekmek yiyorduk, ama huzurluyduk. Evlat acısı ile kavruluyoruz. Hasta bir eşim ve 6 çocuğum var. Birisi engelli, okula gidemiyor evden eğitim verilsin diye uğraşıyoruz” diye konuştu.

'İddilar doğruysa devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın'

Taş şöyle devam etti, “İddialar doğruysa eğer yetkili makamlara çağrımdır. Bu adam yaşıyorsa eğer oğluma yaptığı işkencenin bedelini ödesin. Hakkında bir an önce dava açılsın. Biz köyde yaşadığımız için elimiz kolumuz her şeye ulaşmıyor. Biz yetkili makamlardan açıklama bekliyoruz. İddialar doğruysa devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın.”

isid.png