Halk TV Canlı Yayın
İntihar eden kardeşlerin elektriğini kesen BEDAŞ önünde eylem
Halkevleri dün, Fatih’te intihar eden kardeşlerin elektriğini kesen BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, hem şirket yönetimini hem de kamusal hizmetleri özelleştirerek ranta açan AKP’yi protesto etti.

Halkevleri üyeleri Fatih’te intihar eden kardeşlerin elektriğini kesen BEDAŞ önünde açıklama yaptı. Açıklamada, hayatını kaybeden yurttaşların intihar değil bir cinayete kurban gittikleri söylendi.

İstanbul Fatih’te maddi sıkıntılara dayanamayan 4 kardeş intihar etmiş, olayın ardından Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) faturaların ödenmemesinden dolayı kardeşlerin yaşadığı evin elektriğini kesmişti.

Halkevleri dün Beyoğlu’ndaki BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, hem şirket yönetimini hem de kamusal hizmetleri özelleştirerek ranta açan AKP’yi protesto etti.

“Hayatın bütün acımasızlığıyla karşı karşıyalar”

Açıklamada konuşan Halkevleri üyesi Samut Karabulut, Fatih’te 4 yurttaşın hayatını kaybetmesinin intihar değil, bir cinayet olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Olay çok çıplak. Bu dört kardeş 3 aydır elektrik borçlarını ödeyemiyorlar. Kiralarını ödeyemiyorlar. Bakkala 2 bin 600 lira borçları birikmiş. Anneleri kendilerine miras olarak sadece borç bırakmış. Kış kapıda, açlık kapıda. Bu koşullarda yaşama şevkinin kaybedilmesinden daha doğal ne olabilir ki. Bu dört kardeş zannedildiği gibi çaresiz düşkün insanlar değiller, onurlu insanlar. Sosyal yardım kuruluşlarına başvurmuyorlar. Kendi ayakları üzerinde duruyorlar. Çalmıyorlar çırpmıyorlar. Hiçbir çıkar yolları kalmamış. Kartal İmam Hatip Mezunu da değiller. İktidardan birilerinin akrabası da değiller. Torpilleri de yok. Hayatın bütün acımasızlığıyla karşı karşıyalar. Çaresizlikten intihardan başka seçenekleri kalmıyor.”

“Ne yediğimizi ne içtiğimizi bilmeyen iktidar borçlarmızı çok iyi biliyor”

İntihar eden kardeşlerin elektriklerinin Cengiz-Kolin ortaklığındaki BEDAŞ tarafından kesildiğini hatırlatan Karabulut, iktidarın halkın nasıl geçindiğini değil ama ne kadar borcu olduğunu çok iyi bildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bir gün bankalar, bir gün elektrik faturası dayanıyor, bir gün doğalgaz faturası başka bir gün bakkal dayanıyor kapımıza. Eğer borcunuz yoksa, borcumuzu ödüyorsak nasıl yaşadığımız kimsenin umurunda değil. Bu ülkede yandaş olmayanlar, iktidardan olmayanlar insanca yaşamayı hak etmiyorlar bunların gözünde. İnsanca yaşamak bu ülkenin insanlarına emekçilerine işçilerine haram hale getirildi.”

“Servetiniz, bizden çaldıklarınızdır”

BEDAŞ’ın ait olduğu Cengiz Holding’in 402 milyon lira, Ak Sigorta’nın 250 milyon lira, Turkcell’in 450 milyon lira, Emlak Konut’un ise 335 milyon lira vergi borcu olduğunu söyleyen Karabulut açıklamasında “Çünkü bu paraları bu vergileri ödemediler. Bizden aldıkları paraları KDV’leri devlete ödemediler. Maaşlarımızdan kestikleri vergileri devlete ödemediler. Çünkü bu iktidar sermaye için çalışıyor. Sıra halka geldiğinde nasıl yaşadıkları ve nasıl öldükleri umurlarında değil” dedi.

Elektriğe yapılan yüzde 32 zammın, 17 milyarı batık, 47 milyar dolar borcu olan yandaş elektrik şirketini kurtarmak için olduğunu belirten Karabulut açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Elektrik ve doğalgaz zamları başta olmak üzere tüm zamlar geri alınsın. Sermayeye peşkeş çekilen, BEDAŞ gibi tüm kamu kuruluşları derhal kamulaştırılmalıdır. Halkın şirketleri halka iade edilmelidir.”