İfade tutanağında artık avukat beyanı da olacak

İfade tutanağında artık avukat beyanı da olacak
Adalet Bakanlığı’nın yaptığı değişiklikle artık gözaltında ifade alındığı sırada avukat beyanları da tutanağa yazılacak. Emniyet daha önce yayınladığı genelgede avukat beyanlarının tutanakta yer almamasını istemişti. Kamu Denetçiliği ise İçişleri Bakanlığı'na avukat beyanının da tutanakta yer alması konusunda tavsiyede bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik değişikliği, bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliğin 23. Maddesinin birinci fıkrasının d bendindeki “Müdafi şüpheliye bütün kanuni haklarını hatırlatabilir ve müdafiin her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir” cümlesi “Müdafi şüpheliye bütün kanunu haklarını hatırlatabilir. Müdafiin beyanı ve her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir” şeklinde değiştirildi.

Yönetmeliğin ekinde yer alan ifade alma tutanağı örneği de değiştirilerek örnek tutanağa ‘müdafiden soruldu’ bölümü eklendi.

Kamu Denetçiliği, İçişleri Bakanlığı'na tavsiyede bulunmuştu

Kamu Denetçiliği Kurumu, başvurular üzerine 9 Temmuz 2021 tarihinde “kolluk birimlerinde ifade alınması sırasında avukat beyanlarına da ifade tutanağında yer verilmesi yönünde İçişleri Bakanlığı’na tavsiyede bulunulmasına” karar vermişti.

EGM istememişti

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise 13 Haziran 2022 tarihli genelgesinde “Kolluk birimlerinde ifade alınması sırasında avukat beyanlarına ifade tutanağında yer verilmemesi ve uygulamanın bu doğrultuda yapılarak yeknesanlığın sağlanmasını” istemişti. EGM’nin genelgesine çok sayıda avukat ve barodan tepki gelmişti.

Kaynak:ANKA