'Uyuşturucu baronu' denilmişti: O savcı gözaltına alındı

'Uyuşturucu baronu' denilmişti: O savcı gözaltına alındı
Adana'dan Konya'ya uyuşturucu sevkiyatını yönettiği iddia edilen ve HSK tarafından açığa alınan savcı Osman Yarbaş’ın yakın çevresinden bir isim halktv.com.tr’ye konuştu. Savcıya kumpas kurulduğunu iddia eden kaynağımız ile konuştuğumuz sırada savcı Yarbaş, polisler tarafından adliyede gözaltına alındı.

29 Ekim 2021 tarihinde Adana'dan Konya'ya uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı ihbarını alan Konya Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, kent girişinde kuryenin bulunduğu aracı durdurdu. Yapılan aramada yola atılmış vaziyette 25 kilogram eroin ele geçirildi. İddiaya göre kurye bir polisti, polise talimat veren ise Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’tı. Yarbaş, açığa alınırken soruşturmada gizlilik kararı konuldu.

İddiaların odağındaki savcı Osman Yarbaş’a yakın bir isim halktv.com.tr’ye konuştu. Kaynağımız Osman Yarbaş’ın Antalya’da avukatlık yaptığını 2018 yılında savcı olduğunu söyledi. Yarbaş’ın mesleğe Adana savcısı olarak başladığını söyleyen kaynağımız, “Osman Yarbaş’ın babası inşaat, araç alım satımı gibi işler yapıyor. Yarbaş ise savcı olup mesleğini yapmaya başlayınca burada Adana Emniyet Müdürlüğü’nde görevli emniyet müdürü O.K. ile arasında bir çatışma yaşanıyor. Çatışma konusu bir polis memurunun sürülmesi. Savcı bey bu konuya ilişkin emniyet müdürü O.K.’yi arıyor. Bu süreçte aralarında bir gerilim yaşanıyor. Sonrasında olaylar gelişiyor. O.K.’nin başında olduğu ya da yönettiği bir uyuşturucu ticareti soruşturması var. Bu soruşturma devam ederken söz konusu emniyet amiri savcı beyin yakın çevresini incelemeye alıyor. Bu işlemi yetkili makamlardan izin almadan, gayriresmi olarak yapıyor. Savcı beyin Antalya’daki ailesi de takip ediliyor. Bunu yapan ise polis amirinin Antalya’da görevli olan ve onunla aynı mesleği yapan kardeşi. Savcı beyin üzerine bir gidiş var” diye konuştu.

'Emniyet müdürü servis etti' iddiası

Savcı Yarbaş'ın babası vesilesiyle bir araç satışında yer aldığını aktaran kaynağımız, “Aracı kullanan polis uyuşturucu ile yakalanıyor. Aslında araçta yakalanan bir uyuşturucu dahi yok. Yol kenarında bulunduğu söyleniyor. Dosyada gizlilik kararı var. Ortada bir delil yok. Müfettiş soruşturması başlatılıyor. 9 ay sonra bir anda bu haberler patladı. Haberlerin içeriğindeki hiçbir şey doğru değil. Aynı emniyet müdürlüğü kaynaklı basına servis edilmiş haberler bunlar. Bu bir kumpas. Kolluğun görevlerini kötüye kullandığının peşine düştük ve onlarda bunu yaptılar” ifadelerini kullandı.

Kaynağımız ile konuştuğumuz sırada, haberler için yayın yasağı talebiyle adliyede bulunan savcı Osman Yarbaş gözaltına alındı.