Halk TV Canlı Yayın
İBB Meclisi’nde borçlanma tartışması
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı.

Meclis’in Temmuz ayı ikinci oturumundan öne çıkan başlıklar şöyle:

Belediye Meclis toplantısında ilk olarak öneriler alındı. Ardından gündem dışı söz alanlar konuşmaya başladı.

Beykoz Meclis üyesi Adem Sefer, 15 Temmuz ile ilgili söz aldı. Sefer, 15 Temmuz ile ilgili değerlendirmelerini dile getirdi. Ekrem İmamoğlu da 15 Temmuz günü 11:45’de belediye önünde tören yapılacağını ve sonrasında mevlit okutulacağını duyurdu.

Murat Türkyılmaz ise söz alarak Türk demokrasi hayatında yerel yönetimlerin rolü konusunda söz aldı. Türkyılmaz, öneriler ile yeni dönemde belediye yön vereceklerini ve etkin bir muhalefet ortaya koyacaklarını söyledi ve Ekrem İmamoğlu’nu iddialarını ispatlamaya çağırdı. Sözlerini “Umarım İstanbullular Sezen Aksu’nun şarkısında olduğu gibi ‘İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle keder’ demezler.” diyerek bitirdi. İmamoğlu ise “Ben 39 belediye başkanımızı davet ettiğim ilk toplantıda dilerdim ki herkes bir arada olsaydı. 16 belediye başkanımız katılacağını bildirmişti ama katılmadı. Ben her şey çok güzel olacak diyen bir belediye başkanıyım. Bir başka şey nedir bu iki gün takıldınız anlamış değilim. Ben beş gün de gelirim sorun değil. Birisi çıkmış, sanırım sınıf arkadaşım, ‘Ekrem’ diyor. Yaşı itibari ile sınıf arkadaşım da değil. Bana yaptığınız konuşmalara dair cevap hakkımı kullandım, teşekkür ederim ” dedi.

İmamoğlu: "Meydanlarda “25 belediye başkanımız var” diyenlerin yerine Meclis’te “39 belediye başkanımız var” diyen bir adaydım. Ben ısrarla demokrasiye, katılımcılığa dönük bir belediyeciliği İstanbul’da var etme konusunda yemin etmiş bir belediye başkanıyım.

Meclis’te herkesin söz aldığı zaman, aldığı sözün konusuyla ilgili konuşma konusunda prensipler vardır.

Nedir bu 2 gün takıntınız, anlamış değilim. “Meclis’te bu işler 2 günde biter, 3 günde biter” dedim. Saat 2’de denen toplantı 3’te, 4’te, 5’te başlıyor. Sebebi ne olursa olsun, sabah 10 mu, 10’da başlasın. Komisyonlar var, bunlara bir sınır yok. Ayın her günü toplanabilirler. Elbette ki burası müzakere ortamı. İşimiz varsa 5 gün, işimiz yoksa 2 gün. Ben 5 gün de gelirim, sorun yok. Bundan sonraki süreçte de eksiksiz, demokrat, çok daha güzel olacak bir dönemi İstanbul’a yaşatmak isteriz."

Ekrem İmamoğlu’nun ardından söz alarak belediye başkanlarına yapılan daveti eleştiren Tevfik Göksu ve komisyon toplantı odalarının önünün lobiye dönüştüğü iddiasını kabul etmedi. İmamoğlu ise “Tevfik bey bizim canlı yayını çok sevdi” diye başladığı konuşmasında belediye başkanlarına usule uygun olarak davet gönderildiğini söyledi. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23 haziran seçimleri sonrası “25 belediye başkanım var” sözlerini eleştirdi. Göksu’nun “Genel Başkanımız seçim değerlendirmesi yapıyordu” sözleri karşısında İmamoğlu bu kez “Genel Başkanınızdan değil Cumhurbaşkanından bahsediyorum” yanıtını verdi. Tartışmanın karşılıklı sürmesi sonrası İmamoğlu bir kez daha “Sizin genel başkanınız benim değil. Yanlış anlamaya devam ediyorsunuz” dedi.

İstanbul’un trafik sorunu ile ilgili söz alan İYİ Partili Suat Sarı konuşmasına Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ettikten sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’e teşekkür etti. AKP sıralarından ‘HDP’ye de teşekkür et’ şeklinde laf atılması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. İmamoğlu AKP'li üyeleri, konuşmacının sözünü kesmemeleri konusunda uyardı. Sarı, trafik sorununun çözümü için sürücülerin eğitilmesi gerektiğine dikkat çekti. Formula 1 pistinin yıllardır çürüdüğüne dikkat çeken Sarı eğitim için pistin kullanılabileceğini anlattı.

Gündem dışı konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi ve önergeler oylanmaya başladı.

- İstanbul'da tüm toplu ulaşım araçları 15 Temmuz ve Kurban Bayramı süresince ücretsiz oldu.

- İBB meclisi toplantısında, Büyük İstanbul Otogarı'nın otopark işletmesi İSPARK'a devredildi.

AKP ve CHP’nin ortak teklifiyle, eğitim-öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül’de de kentteki toplu ulaşımın ücretsiz olması karara bağlandı.

İlgili komisyonlarda görüşülen ve olumlu bulunan teklif rapor haline getirilerek İBB Meclisi’ne sevk edildi. Saraçhane’deki Meclis toplantısında değerlendirilen rapor, oylamaya sunuldu. Rapor, oy birliğiyle kabul edilerek meclisten geçti. Buna göre, 9 Eylül Pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm araçlar ücretsiz ulaşım hizmeti verecek.

İBB Meclisi, ağustosta tatile gireceği için bu yöndeki karar erkenden alındı.

BORÇLANMA TARTIŞMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının ödenmesi için belediye başkanına verilen yetki ile ilgili görüşlerini açıklayan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı verilen borçlanma yetkisinin belediyenin hizmetlerini sürdürebilmesi için gerekli olanın çok altında olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerden kaynaklanan borçların ödenmesi ve hizmet verebilmek için gerekli olan kaynağın yaratılması için yeterli borçlanma imkanı yaratılmadığını dile getirdi. Balyalı, “Elbette biz aday olurken belediyenin durumunu biliyorduk, ama İstanbullular da görsün istiyoruz” dedi.

Tevfik Göksu da borçlanma ile ilgili söz alarak, “CHP’nin daha önce borçlanma ile ilgili izlediği tavrı biliyoruz. Bugün borçlanmanın faydalarını dinliyoruz. Tarık bey kibirli bir tavır izliyor, bu borçlanmayı vermek zorundasınız gibi davranıyor. İBB’nin 30 milyar borcu var diyor, o borç 2036 yılına kadar ödenmesi gereken borç. Bugün İBB’nin 5,6 milyon TL borcu var, sadece KİPTAŞ’a kalan evlerin bedeli o. Acil ihtiyaçlarımız var dediniz, bütçe planlamaları çerçevesinde borçlanma izni veriyoruz.” diye konuştu.

Toplantının ilerleyen kısmında ise Esenler Otogarı’nda yaşanan olumsuzluklar dile getirildi Bir sonraki toplantının ise 9 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı.

İlgili Haberler