Halk TV Canlı Yayın
İBB Başkanı İmamoğlu: Durum tam bir facia
İBB Başkanı seçilen İmamoğlu başkanlığında ilk meclis toplantısı yapılıyor. Belediyenin 2 yıldır borçlarını ödemek için gayrimenkullerini satmaya başladığını söyleyen İmamoğlu, "Artık borçların ötelenecek hali de kalmamıştır" dedi.

İBB Temmuz ayı Meclis toplantısı başladı.

'İSTANBULLULAR İCRA YETKİSİNİ SİZE, DENETLEME YETKİSİNİ BİZE VERDİ'

​Göksu konuşmasına İmamoğlu’nu tebrik ederek başladı ve 23 Haziran'da yenilenen İBB seçimi için "İstanbullular iradesini göstermiştir. Bizim için milletin iradesi başımızın üzerindedir. Bu sonuçlarla İstanbullular icra yetkisini size, denetleme yetkisini ise bize vermiştir" dedi.

Göksu daha sonra AKP döneminde yapılanları anlatarak kenti yeni yönetime emanet ettiklerini söyledi. Belediye ile ilgili yolsuzluk iddialarının asılsız olduğunu savunan Göksu, İstanbulluların yararına olacak her projeyi destekleyeceklerini ifade etti.

Göksu, "Güzel şeyler yapacaktık ama dedirtmeyeceğiz, sizlerin geçmişte yaptığı gibi engel olmayacağız. Hatta sayın başkanın vaatlerini teklif haline getirip meclise sunacağız. AK Parti ve MHP olarak kendi partisi destek vermese bile biz destek vereceğiz” ifadesini kullandı.

'VALİMİZ HAKKINDA AHLAKSIZ BİR HABER YAYINLANDI'

Gazete Duvar'ın haberine göre Göksu, "Dün CHP’nin ve Sayın Başkanın iletişimini üstlenen bir gazetede sayın valimiz hakkında ahlaksız bir haber yayınlandı. Bunu servis eden her kimse, ki bunu da herkes az çok biliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanma kararı çıkmadan belediye başkanı nasıl borçlanabilir?" diyerek CHP’yi eleştirdi.

Göksu konuşmasının ardından belediye hesaplarının yer aldığı kitabı İmamoğlu’na verdi. İmamoğlu da "En kısa zamanda bunun revize edilmiş halini size sunacağım. Çünkü içindeki bilgiler pek doğru değil" yanıtı verdi.

'EMANETİ MİLLET VERİR, MİLLET ALIR'

Göksu’nun ardından sözü CHP Grubu adına Doğan Subaşı aldı. CHP Grup Başkanvekili Subaşı, Göksu’nun “İstanbul’u siz emanet ediyoruz” sözünü eleştirerek, “Emaneti millet verir, millet alır. Bunun da ‘Pontus’ ifadesi gibi dil sürçmesi olduğunu sanıyorum” diye konuştu.

MECLİS TOPLANTISI TARTIŞMASI

AKP Grup sözcüsü Faruk Gökkuş’da söz alarak bazı belediye çalışanlarına sendika konusunda baskı uygulandığını iddia etti. Gökkuş ayrıca İmamoğlu’nun belediye meclis toplantıları ile ilgili gazetelerde yer alan demecini eleştirerek, "Biz 5 gün çalışmayı öneriyoruz ve oylanmasını istiyoruz" dedi.

İmamoğlu, meclis toplantılarının başkanlık tarafından belirlenebileceğine dikkat çekerek mevzuatı okudu. İmamoğlu daha sonra, "Beş gün boyunca toplanacak diye bir kural yok. Bunu belirlemek de sizin hakkınız değildir. Bence beş gün boyunca toplanmasına, belediye koridorlarının kulise dönmesine gerek yok. Gündem bittiyse toplantıyı sürdürmenin anlamı yok. Buna neden takıntı yaptınız?" diye sordu.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise, "Meclis çalışmasını gündem yoğunluğuna göre belirlersiniz. Gelenek filan diye bir şey olmaz. Komisyonlar 9 kişiden 8 kişiye düşürülürken gelenek yoktu şimdi mi var. Fatih Belediyesi’nden toplantı üç günden iki güne indirilirken de gelenek yoktu. Ayrıca çalışanlara mobing yapıldığı iddia edildi. Bu belediyede çalışanlarımıza kötü davranılmaz. Bu belediyeyi yöneten orada oturuyor" diye konuştu.

İmamoğlu’nun AKP grubunun meclis toplantısı ile ilgili önergesini, belediye meclisinin bu konuda karar alma hakkı olmadığı gerekçesiyle oylatmaması nedeniyle Tevfik Göksu suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

ÖZEL GÜNLERDE ÜCRETSİZ ULAŞIM

Tartışmanın ardından CHP ve AKP gruplarının ortak önerileri oylamaya sunuldu. Oylama sonucu 15 Temmuz, Kurban Bayramı, 30 Ağustos, gibi günlerde insanların etkinliklere rahat ulaşımını sağlamak için ulaşımın, İstanbulkart okutmak kaydıyla ücretsiz olmasına karar verildi. Oylama sonucu ayrıca okulların açıldığı ilk günlerde özel önlemler alınması kararlaştırıldı.

BELEDİYENİN FİNANSAL DURUMU

Ekrem İmamoğlu oylamaların ardından söz alarak bütçe konusunda görüşünü ” Nasıl bir belediye teslim aldığımı öğrenmek için arkadaşlarımdan belediyenin röntgenini çekmelerini istedim. Üç gün önce tamamlayarak teslim ettiler. Durum tam bir facia. Bu tam anlamıyla sırtını merkezi hükümete dayayıp, nasıl olsa hesap sorulmaz anlayışı ile yapılmış bir bütçedir. Ödemelerde hiç bir gerçekçi yaklaşım olmamıştır.” diye açıkladı. İmamoğlu yıl sonunda bütçe açığının an itibarı 7.2 milyardan az olmadığını dile getirip yıl sonunda daha da büyüyeceğini ifade etti.

İmamoğlu sözlerine, “Belediyenin gelirlerinin artmadığı halde giderlerinin artmasının, belediyenin nimetlerinden yararlananlar olduğunu ve seçim ekonomisinde yükün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, dar gelirlilere yüklendiğini gördük. Merkezi hükümete rağmen nasıl iş yapacaksın diyorlardı ya, aksine merkezi hükümetin belediye nasıl yük haline geldiğini gördük. Belediyede gelirler artmazken yatırım adı altında israf düzenine öncelik verilmiştir. 2015’ten bu yana belediye gelirlerinde bir değişme olmuyor. Ama buna rağmen yatırım yapılmış. Buna yatırım değil batırım denir. Ama bu gidişatı hep birlikte durdurmalıyız.” diye devam etti.

İmamoğlu bütçe açığını grafiklerle açıkladı

İmamoğlu görsel sunum eşiliğinde yaptığı konuşmasında “Büyükşehir Belediyesi’ni devir aldığımızda kasada 7 milyon TL var ilken, sadece vadesi geçmiş borç 5,8 milyar TL borcu bulunuyordu” bilgisini verdi.

“Belediyenin iki yıldır borçlarını ödemek için gayrimenkullerini satmaya başladığını ifade ederek, borçlarını öteleme yoluna gitmiştir. Artık borçların ötelenecek hali de kalmamıştır” diyen İmamoğlu bütçede iş ve istikrar olmadığını söyledi.

Belediye bütçesini gerçekçi bir hale getirmek için belediye meclisine çağrı yapan İmamoğlu öncelikle harcamaların indirilmesi gerektiğini ifade ederken, İstanbul’u borç batağından kurtarmak için destek olmaya çağırdı ve sözlerine, “Ortada bir kriz yönetimi vardır ve belediye meclisinin her üyesinin sorumluluğu vardır. ” diyerek devam etti.

PARA OLMASA SULAR AKMAZDI

İmamoğlu’nun açıklamasının ardından söz alan AKP sözcüsü Tevfik Göksu, “Bizden borç alma yetkisi almak için bu kadar hakaret etmenize gerek yoktu. Belediye yönetimine talip olup, projelerini anlatırken Sayın İmamoğlu bütçeden habersiz miydi? Eğer belediyenin parası olmasa evlerde sular akmazdı, çöpler toplanmazdı, toplu ulaşım araçları çalışmazdı. İstanbul’da böyle bir durum var mı? Ama biz bu borçlanma yetkisini size vereceğiz” dedi.

CHP Grup Başkanı Tarık Balyalı ise, “Otobüsler çalışmıyordu, neden çünkü sübvansiyon ödemeleri yapılmıyordu. Para yok mu diyorsunuz? İSKİ’den ve İGDAŞ’tan neden borç alındı? Para olmadığı için. Para olmadığı için bankalardan kredi almak yerine daha yüksek faiz ile para alındı.  Neden bu kadar borç var? Ödenemediği için elbette. Para olsaydı borçlar ödenirdi.” yanıtını verdi.

İlgili Haberler