İBB Deniz Taksi suya indi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen deniz taksiler bugün suya indi. İlk etapta 98 iskeleden çağrı yapılabilecek olan deniz taksileri kullanmak isteyenler mobil uygulama üzerinden çağrı yapacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Eylül 2021 12:19
İBB Deniz Taksi suya indi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin halk oylamasıyla seçtiği ve kendi üretimi olan deniz taksiler, Haliç Tersanesi'nde suyla buluştu.

İBB'den yapılan açıklamada, "İBB Deniz Taksi suya iniyor. Tasarımından üretimine kadar yerli ve milli deniz taksilerimizi İstanbullularla buluşturmaktan gurur duyuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Halk oylamasıyla seçilmişti

Deniz taksilerin rengi, halk oylamasıyla ‘Boğaz’ olarak seçilmişti. Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, görsellik ve konfor denemeleri yaptıklarını belirterek, “Toplamda inşa edeceğimiz 50 deniz taksiden 5’i elektrikli olacak. Deniz taksiler toplu ulaşımın olmadığı yerlere gidecek, sürat kazandıracak” diye konuştu.

Mobil uygulama ile kullanılabilecek

Deniz taksileri kullanmak isteyenler mobil uygulama üzerinden çağrıda bulunacak. İlk etapta 98 iskeleden çağrı yapılabilecek. Daha sonra uygulama genişletilerek yolcuların istenilen yerden inip binmesine imkan sağlanacak. Altı ay sonra, paylaşımlı taksi dolmuş modeline geçilecek.

'Yeniden canlandırdık'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun da deniz taksilere ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Ongun, "Yeniden canlandırdığımız tersanede Deniz Taksileri ürettik, bugün denize indirdik." dedi.