Hiranur Vakfı'nda istismar davası: İddianamenin 5 delili

Hiranur Vakfı'nda istismar davası: İddianamenin 5 delili
İsmailağa cemaatinde 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında H.K.G'ye yönelik suçların delilleri savcılığın hazırladığı iddianamede beş noktada toplanıyor.

Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, ailesinin 6 yaşındayken Kadir İstekli’yle evlendirmesi üzerine açılan davada ‘evlilik’ adı altında cinsel istismarın delilleri iddianameye girdi. Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, özellikle ses kayıtları ile H.K.G.’nin doğum kaydı iddianamenin temel noktalarından.

Ses kayıtları: Savcılığın elinde 4 saat 42 dakikalık ses kaydı var. Micro SD kart içindeki bu kayıtlar, resmi bilirkişi tarafından çözülmüş ve dosyaya girmiş. Savcı onlarca sayfalık kayıtların en dikkat çekici gördüğü bölümlerini iddianameye almış. Dava sürecinde tamamı okunup, sanıklara sorulacak. Kayıtlarda sanık Kadir İstekli’nin H.K.G.’nin suçlamalarına doğrudan bir itirazı yok. Bu nedenle “ikrar” yani kabul veya dolaylı itiraf gibi değerlendiriliyor.

Açıklanamayan fotoğraf: H.K.G. savcılığa bazı fotoğraflar sunmuştu. Bunlar arasında İstekli ile küçük yaşlarda çekilmiş fotoğrafları var. Savcı, H.K.G.’nin annesine İstekli’yi H.K.G.’ye sarılmış vaziyette gösteren bir fotoğrafı soruyor. Anne bu fotoğraftakinin kızı olduğunu kabul ediyor, devamında da “Arkadaki kişi ise Kadir İstekli’dir. Fotoğraf Sapanca’daki evde çekilmiştir. Kızım burada 7-8 yaşlarındadır” diyor. Ancak 7-8 yaşlarındaki kızıyla, hocası olduğunu iddia ettiği İstekli’nin böyle bir fotoğrafı nasıl çektirebildiğini açıklamıyor.

Doğum raporu: İddianameyi hazırlayan savcı, H.K.G.’nin doğum raporunu da delil olarak iddianameye koymuş. Bu rapora göre H.K.G. 8 Mart 1998’de özel bir hastanede doğdu. Sapanca nüfusuna kaydettirildi. Savcı Sapanca Kaymakamlığı’ndan nüfus kayıtlarına dair MERNİS tutanağını da almış. 2012’de kemik testi için H.K.G.’nin yerine başkasının sokulduğunu da böyle delillendirmiş. 2012’deki soruşturmayı bitiren savcı bu doğum raporunu almak yerine H.K.G. için kemik testi talep ettiği için sorumlu tutuluyor ve HSK bu konuyu soruşturuyor.

Somut veri: Sanıkların soruşturma aşamasındaki savunmalarında H.K.G.’nin suçlamalarına karşı somut bir verileri yok. Sadece psikolojisinin bozuk olduğunu ve anlattıklarının “hayali” olduğunu öne sürüyorlar. Ancak H.K.G. ifadelerinde detaylar veriyor.Ses kayıtları da bu ifadeleri destekler nitelikte.

Savunma çelişkisi: Sanık tarafı H.K.G.’nin bu ses kayıtlarındaki suçlamalarına Kadir İstekli’nin itiraz etmemesinin ise psikologların tavsiyesi olduğunu iddia ediyorlar. Ancak Kadir İstekli bu kayıtlarda “tecavüz” suçlamasını kabul etmiyor ve bu durumu “evliydik, nikâhlıydık” diyerek meşrulaştırmaya çalışıyor. Böylece İstekli’nin kendince açıklayabileceğini düşündüğü durumlarda H.K.G.’ye gayet rahat itiraz edebildiği anlaşılıyor.

Etiketler :