Hipertansiyon hastası Demirtaş için 'coronavirüs tahliyesi' talebi

HDP'nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları, tutuklu olarak bulunduğu Edirne Cezaevi'nden coronavirüs salgını nedeniyle Demirtaş'ın hipertansiyon hastası olduğunu gerekçe göstererek tahliyesini istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Nisan 2020 11:47
Hipertansiyon hastası Demirtaş için 'coronavirüs tahliyesi' talebi

Yaklaşık üç buçuk yıldır Edirne Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları, yei tip coronavirüs salgınını gerekçe göstererek tahliye talebinde bulundu.

BirGün'de yer alan habere göre; başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere konunun uzmanları coronavirüs salgınında risk grubunda bulunan hipertansiyon hastalarının evden çıkmamasını isterken Demirtaş'ın avukatları da bu hastalığı gerekçe göstererek müvekkillerinin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Demirtaş'a konulan hipertansiyon tanısını gerekçe gösteren avukatlar, başvuruda şu ifadelere yer verdi:

Bilindiği gibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan Çarşamba günü kapsamlı bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada, coronavirüs salgınıyla ilgili çeşitli veriler paylaşmıştır. Bu verilerden bazıları, virüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 63'ünün, yaşamını yitirenlerin de yüzde 69'unun hipertansiyon hastası olduğu şeklindedir.

 

Müvekkilimiz Selahattin Demirtaş'a, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hipertansiyon tanısı konulmuştur. Daha önce solunum ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle ameliyat da geçiren Demirtaş'ın bu hastalıkları devam etmekte, kendisi çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Dolayısıyla Demirtaş, Bakan Koca'nın açıkladığı hayati risk grubundadır.

 

Bu nedenle, 6 yıldır süren ve kendisinin şüpheli bile olmadığı soruşturma dosyasındaki tutukluluğunun kaldırılması gerekmektedir.