Hiçbir milletvekilinin arabulucuk sınavını geçememesi sonucu Adalet Bakanı Gül'den açıklama

Hiçbir milletvekilinin arabulucuk sınavını geçememesi sonucu Adalet Bakanı Gül'den açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, milletvekillerinin 'arabulucuk' sınavını geçememesi ile ilgili "Milletvekillerinin daha çok çalışmaları gerekecek" dedi.

Bütçe görüşmelerine katılmak üzere geldiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Gül, Adalet Bakanlığı'nın kasım ayında düzenlediği 'Arabuluculuk Sınavı'na girip girmediği sorusuna "Yok girmedim, uygun olmazdı benim girmem" dedi.Sınavı kazanan milletvekilinin olmadığını belirten Gül,Milletvekillerinin daha çok çalışmaları gerekecek. Eşit yarış, adil rekabet" dedi.

Bakan Gül, yeniden sınav yapacaklarını, arabuluculuğun mevcut davalarda önemli olduğunu belirterek, "2018'de iş davalarını, 2019'da ticari davaları genişletince bu konuda arabuluculuk çok yaygınlaştı ve arabulucu ihtiyacı arttı. Birçok ihtilaf çözüldü arabuluculuk sistemiyle... Çok iyi giden bir sistem. Ama hem sayının hem kapsamın genişletilmesine de ihtiyaç var" dedi.

Ne olmuştu?

Adalet Bakanlığı'nın yaptığı arabuluculuk sınavına giren 200 civarındaki milletvekillinin tamamının, sınavı geçemediği öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Adalet Bakanlığının 24 Kasım'da yaptığı arabuluculuk sınavına yaklaşık 30 bin kişi girmişti.