HDP'li belediyelere kayyum

HDP'li belediyelere kayyum
HDP'li Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan, Muş ve Altınova belediye başkanlarının yerine kayyum atandı. Belediye başkanları gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

İçişleri Bakanlığından 'Siirt Belediye Başkan Vekilliğine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Iğdır Belediye Başkan Vekilliğine Iğdır Valisi Enver Ünlü; Siirt Valiliğince Baykan Belediye Başkan Vekilliğine Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç, Kurtalan Belediye Başkan Vekilliğine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın; Muş Valiliğince Altınova Belde Belediye Başkan Vekilliğine Korkut Kaymakamı Hasan Sadebıyık görevlendirilmiştir' açıklaması geldi.

Iğdır Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş'un gözaltına alınması

Akkuş gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurdu. AA'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Iğdır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet savcılığı tarafından Yaşar Akkuş hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Iğdır Belediyesi hizmet binası ile Akkuş'un kent merkezindeki evine geldi.

Ekipler, çevresini bariyerlerle kapattıkları belediye binasındaki Akkuş'un makam odası ile evinde aynı saatlerde arama başlattı.

Polisler Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş'u evinde gözaltına alıp emniyete götürdü.

HDP'den ilk açıklama

HDP'nin açıklaması şöyle:

HDP Genel Merkezi 'Bu sabah Iğdır, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerimiz gasp edildi. Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir' açıklamasında bulundu.

Siyasetçilerden tepki

TİP Milletvekili Barış Atay: Saray’ın ‘normali’ budur
 
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Merkezi’nin yaptığı açıklamada, “Bugün iktidar HDP’li dört belediyeye daha kayyum atadı. İşte Saray’ın ‘normali’ budur: Baskı, irade gaspı, gözaltıdır. Demokrasiye, eşitliğe karşı tüm uygulamaları reddediyoruz. Seçilmiş belediye başkanlarının ve iradesine el konan yurttaşlarımızın yanındayız” denildi. 
 
TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da, “AKP’nin korona günlerinde de vazgeçmediği en önemli 2 şey: İşçiye köle gibi davranıp, sömürmek, halkın iradesini hiçe sayarak HDP belediyelerine siyasi darbe yoluyla kayyum atamak” paylaşımında bulundu.

DEVA Partisi kurucularından Faruk Ünsal: Milli iradeye saygı yok
 
DEVA Partisi kurucularından Ahmet Faruk Ünsal, yaptığı paylaşımda, “Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan belediyelerine kayyım atandı. Bu rejim milli iradeye saygı duymayan belirsizlik ve keyfilik rejimidir” şeklinde tepki gösterdi.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: Halkın hakkı gasp ediliyor
 
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet, gece yarısı operasyonlarıyla devam ediyor. Atanmış askerlerle, seçilmişlerin ve halkın hakkı gasp ediliyor.”

HDP İzmir Milletvekili Çepni: Halk iradesini teslim alamazsınız
 
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tankınızla, topunuzla, paralı askerlerinizle binaları işgal edebilirsiniz, ancak halkın iradesini asla teslim alamazsınız. Halk iradesi ile kayyum rejimini yıkacağız” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Hakverdi: Kayyum darbedir
 
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Kayyum darbedir” diyerek, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Kayyum sandık iradesine ve demokrasiye darbedir.”

CHP'li Özgür Özel: Bunlar Erdoğan'ın kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden beslenen "normal"ine döndüğünü göstermektedir

''Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamak, darbe dönemine öykünmektir, halk iradesini hiçe saymaktır! Bu uygulamayı ısrarla sürdürüyor olması, Recep Tayyip Erdoğan'ın kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden beslenen "normal"ine döndüğünü göstermektedir.''

Etiketler :